Hiszpania

Łódki pływają po czystej przezroczystej wodzie. W tle białe skały porośnięte drzewami i krzewami. Po lewej stronie plaża, a na niej ludzie.
Długa budowla z licznymi kolumnami. Przed budowlą woda. Niebo jest bezchmurne.
Pomarańcze rosną na drzewie. W tle błękitne niebo.

To jedna z ikon letniego wypoczynku dla turystów z wielu krajów. Pełna słońca, z wszechobecną fiestą, zmysłową kuchnią i radością życia, Hiszpania pełna jest kontrastów oraz niespodzianek. Na imponujące, niezwykle zróżnicowane krajobrazy kraju składa się górzysta północ z i gorące południe, z widocznymi wpływami arabskimi. To wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę. Równie bogata jest oferta hiszpańskich wysp – Balearów czy Wysp Kanaryjskich. Te ostanie, dzięki łagodnemu klimatowi zwabiają turystów niekończącymi się plażami i wulkanicznym pejzażem przez cały rok.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Waluta: Euro (EUR). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 15 EUR, piwo w barze od 2, pizza od 5 EUR, bilety wstępu do muzeum od 2 do 10 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Idealna pogada na wakacje na Majorce, Costa Brava i Costa del Sol to okres od maja do października. Dominuje tutaj klimat śródziemnomorski, lata są gorące i suche, a zimy ciepłe i wilgotne. Costa del Sol uznawane jest za najcieplejszy region kraju. Jak przystało na Słoneczne Wybrzeże nawet zimą przez wiele godzin świeci słońce.

Na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok panuje doskonała pogoda do wypoczynku, a słońce świeci nieustannie przez większą część roku. Średnia temperatura roczna kształtuje się w okolicach 22 do 25 stopni Celsjusza. Na wakacje warto wybrać się w okresie od kwietnia do listopada. W zależności od ukształtowania terenu danej wyspy warunki pogodowe w poszczególnych jej częściach mogą się od siebie nieco różnić.

JĘZYK

W kontynentalnej części Hiszpanii jak i na wyspach obowiązującym językiem jest hiszpański (kastylijski). Na Majorce obowiązuje również lokalna odmiana – dialekt majorkański. Z uwagi na dużą liczbę turystów, którzy co roku odwiedzają Hiszpanię, w większości miejsc turystycznych nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku lub niemiecku. Warto jednak poznać podstawowe zwroty, szczególnie decydując się na samodzielne podróżowanie.

CZAS

Pomiędzy Hiszpanią kontynentalną i Majorką a Polską nie ma różnic czasowych. Pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Lanzarote.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Kuchnia hiszpańska, podobnie jak inne odmiany kuchni śródziemnomorskiej, cechuje bogactwo smaków i aromatów. Najpopularniejsze hiszpańskie dania to gazpacho, paella, czy kataloński pan tumaca. Do dań, które warto spróbować należą: pa amb oli – chleb nacierany oliwą z oliwek, pomidorami podawany z szynką lub serem kozim; słodka ensaimadas – ciasto francuskie z różnorodnym nadzieniem; coca de patatas – słodkie pączki. Po posiłku przyjemnie jest napić się bardzo popularnej sangrii – napoju przyrządzonego na bazie czerwonego wina i owoców. Z kolei kuchnia Wysp Kanaryjskich ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów, a jej najbardziej znanymi potrawami są: papas arrugadas – ziemniaki gotowane w mundurkach, podawane z narodowym sosem mojo, potaje de berros – zupa z rukwi wodnej, sancocho czyli gotowana ryba, gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są również słodkie likiery np. bananowy i z drzewa smoczego.

PAMIĄTKI

Hiszpania to pole do popisu dla dobrych negocjatorów. Negocjowanie cen jest szczególnie często spotykane na Wyspach Kanaryjskich oraz Majorce. Tradycyjne wyroby rzemieślnicze na przykład kosze plecione z liści palmowych, łozy czy liści bananowców, delikatna ceramika, ręcznie haftowane obrusy, koronki, słomiane kapelusze, przyprawy, zioła, sery, wina, likiery, majorkańskie sztuczne perły, a nawet instrumenty muzyczne. Miłośnicy flamenco mogą bez problemu skompletować strój do tańca w specjalistycznych sklepach oferujących wachlarze, kastaniety, buty i spódnice.

CIEKAWE WYDARZENIA

Święta i festiwale do domena lokalna. Nieliczne z nich mają charakter ogólnonarodowy. Każdy z hiszpańskich regionów posiada swoje lokalne święta i festiwale. Oto zestawienie najpopularniejszych lokalnych wydarzeń:

  • od połowy lutego do końca marca to czas hucznego karnawału we wszystkich miejscowościach na Wyspach Kanaryjskich;
  • pod koniec kwietnia w Sewilli odbywa się festyn Feria de Abril
  • w czerwcu świętowane jest Boże Ciało z barwnymi kobiercami z kwiatów i widowiskowymi procesjami oraz dni patrona miasta w Las Palmas na Gran Canarii, czyli Fiesta de San Juan, których obchodom towarzyszą spektakularne pokazy sztucznych ogni na Playa de las Canteras
  • na przełomie lipca i sierpnia w nadmorskim kurorcie Torremolinos na Costa del Sol organizowany jest Festival Flamenco, a w miejscowości Calella latem organizowane są koncerty folklorystyczne i pokazy hiszpańskich tańców narodowych flamenco i kardany
  • sierpień to Fiesta de la Rama – huczna zabawa na ulicach Agaete na Gran Canarii, której pierwowzór stanowiło święto Tańca Deszczu Guanczów
  • we wrześniu w mieście La Laguna na Teneryfie odbywa się festiwal muzyki folklorystycznej z występami zespołów z Wysp Kanaryjskich i grup zagranicznych.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Zarówno na wyspach, jak i kontynencie działa dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych, zapewniająca wygodne podróżowanie. Do wszystkich miast i wielu wiosek można dostać się publicznymi środkami komunikacji. Informacje o przystankach i godzinach wyjazdu można uzyskać zazwyczaj w recepcji hotelowej. Taksówki na wyspie można zamawiać telefonicznie lub udać się do najbliższego postoju. Wszystkie taksówki są relatywnie tanie i wyposażone w taksometry. W święta i nocą cena jest wyższa. Po Hiszpanii bardzo wygodnie i stosunkowo niedrogo podróżuje się wynajętym samochodem. Pomiędzy poszczególnymi wyspami, a kontynentem funkcjonują także liczne połączenia promowe i lotnicze.Dzisiaj
20
Pochmurnie
Jutro
29
Bezchmurnie
Pojutrze
28
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
111216172228323228201411
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
0236913161613842
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
131215172124252524211614
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
576891012119754