Costa Brava

Hiszpania

Na pierwszym planie formacje skalne wystające z wody. Dalej plaża, budynki i statek. Statek dobija do brzegu.
Białe budynki przy plaży. Przed budynkami są łódki. W tle drzewa.
Strome zbocze góry. Pod nim budynki. Do budynków prowadzi droga. Droga biegnie w stronę horyzontu.

Costa Brava to malowniczy region turystyczny w północno – wschodniej części Hiszpanii. Jest to miejsce szczególnie atrakcyjne pod względem krajobrazu, który obfituje w skalne urwiska i zatoki. Nazwa Costa Brava oznacza „dzikie wybrzeże” i częściowo oddaje charakter tego miejsca. Costa Brava ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego, od granicy francusko-hiszpańskiej i kończy nieopodal północno-wschodnich przedmieść Barcelony. Na długości prawie 200 kilometrów znajduje się baza hotelowa, restauracje i domy letniskowe, które mieszczą się niemal przy samych plażach.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020).
Wszystkie banki i kantory świadczą usługi wymiany dewiz, zazwyczaj pobierając 2-3% prowizji. Euro można zakupić jeszcze w Polsce. Wiele hoteli i restauracji, a także sklepów, akceptuje najbardziej powszechne międzynarodowe karty kredytowe (Visa Electron do nich się nie zalicza) i czeki podróżne.
Przykładowe ceny: woda 1 litr – 0.6 EUR, puszka coli – 0.3 EUR, piwo – 0.5 EUR, tani obiad – 7 EUR, kawa w kawiarni od 0.9 EUR, windsurfing 3 godz. – 30 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Na Costa Brava wakacje najlepiej spędzić w okresie od maja do października. W regionie dominuje klimat śródziemnomorski, lata są gorące i suche, a zimy ciepłe i wilgotne. Zimą średnia temperatura w najchłodniejszych miesiącach wynosi +15°C w dzień i od +5°C do +7°C w nocy.

JĘZYK

W Hiszpanii językiem urzędowym jest hiszpański (kastylijski). Jednak w cieszącej się sporą autonomią Katalonii głównym językiem jest kataloński. W miejscowościach wypoczynkowych Costa Brava bez problemu można porozumieć się po angielsku, niemiecku, francusku i rosyjsku.

CZAS

Nie ma różnic w stosunku do czasu polskiego.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

To typowa kuchnia śródziemnomorska bazująca na owocach morza i regionalnych specjałach. W tańszych restauracjach króluje paella i kataloński pan tumaca. Polecamy również dania typowe dla innych regionów, dostępne w większości lokalnych restauracji. Do potraw najbardziej popularnych zaliczyć można ośmiornicę po galicyjsku i andaluzyjskie gazpacho. Chcąc zakosztować regionalnych dań warto w lokalach gastronomicznych zwracać uwagę na menú del día, czyli menu dnia, często w promocyjnej cenie. Po posiłku przyjemnie jest napić się bardzo popularnej sangrii – napoju przyrządzonego na bazie czerwonego wina i owoców.

CIEKAWE WYDARZENIA

W Barcelonie odbywa się niezliczona ilość imprez kulturalnych, z których każdy może wybrać coś interesującego dla siebie. Pod koniec maja organizowany jest rockowy festiwal Primavera Sound. Ponadto cykle koncertów muzyki poważnej odbywają się od października do maja, a koncerty muzyki dawnej od kwietnia do maja. Festiwal Muzyki Awangardowej ma miejsce w czerwcu. Festiwal Muzyki XX Wieku trwa od października do listopada. W czerwcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy trwa od października do listopada. W miejscowości Calella latem organizowane są koncerty folklorystyczne i pokazy hiszpańskich tańców narodowych flamenco i sardany. Co roku odbywa się tam Festiwal Muzyczny i Parada Olbrzymów i festyn piwny “Oktoberfest”(październik).

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Między miejscowościami położonymi na wybrzeżu działa komunikacja autobusowa i kolejowa. Wzdłuż Costa Brava kursują pociągi łączące region z Barceloną i innymi miastami. Nieco droższe niż pociągi są autobusy, które mają tę przewagę, że docierają do miejscowości, gdzie nie ma połączeń kolejowych (np. Tossa de Mar, Lloret de Mar). Taksówki to relatywnie tani środek komunikacji, lecz należy pamiętać, aby przed dłuższą trasą wcześniej uzgodnić cenę. Po Hiszpanii bardzo wygodnie i niedrogo podróżuje się wynajętym samochodem.

PLAŻE

W miejscowości Calella skaliste wybrzeża osłaniają kameralne plaże. W innych miejscach zalesione wybrzeża skrywają wiele pięknych plaż. W południowej części Costa Brava, zwanej Costa del Maresme, znajdują się urocze, szerokie, piaszczyste plaże położne w pobliżu gajów piniowych. Zagospodarowane, piaszczyste plaże w miejscowościach wypoczynkowych Costa Brava posiadają szeroki wachlarz rozrywek i udogodnień pozwalających beztrosko wypoczywać w słonecznych promieniach i uprawiać sporty wodne.

SPORTY

Ciepłe Morze Śródziemne zachęca do windsurfingu, jazdy na nartach wodnych i żeglowania. Katalonia słynie z piłki nożnej (sławna drużyna Barcelony) i rajdów samochodowych. Ponadto Costa Brava oferuje takie rozrywki jak: tenis ziemny, squash, jeździectwo, siatkówkę plażową, gokarty, paragliding, trekking, kolarstwo górskie i nurkowanie.

LLORET DE MAR

Lloret de Mar to miejscowość znajdująca się ok. 70 km od Barcelony, w sąsiedztwie innych znanych kurortów, takich jak Tossa de Mar oraz Blanes. To znane i bardzo popularne centrum rozrywki, słynące głównie z imprez do białego rana oraz szalonej zabawy, w którym aż roi się od knajp, dyskotek, barów, przytulnych kawiarenek, klubów nocnych, tawern oraz pubów. Za dnia to doskonałe miejsce dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku oraz dla rodzin z dziećmi. Miasteczko oferuje duży wybór sportów wodnych, wodny park rozrywki Water Word oraz Aquatic Zoo, w którym organizowane są pokazy delfinów. Tuż przy malowniczej, piaszczystej plaży biegnie nadmorska promenada z uroczymi kawiarenkami i restauracjami.

CALELLA

Jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejscowości na Costa Brava. Tutaj skaliste wybrzeża i kameralne plaże położone są tuż obok białych willi o ciekawej architekturze. Urwiste klify, bujna roślinność oraz zamek i latarnia morska doskonale komponują się z urzekającym turkusowym morzem. Miasteczko znane jest także z wielu rozrywek oraz różnego typu festiwali i cyklicznych imprez kulturalnych. Tradycyjne taneczne wieczorki na plaży odbywają się tu w każdą sobotę i niedzielę, od lipca do września, a w środy koncerty i muzyka na żywo na rynku w Calelle. W piątki na plażowej promenadzie do wspólnej zabawy zaproszenie otrzymują najmłodsi. Calella daje możliwość uprawiania sportów wodnych i korzystania z licznych kawiarni, restauracji oraz pięknych, piaszczystych plaż.Dzisiaj
8
Słabe opady deszczu
Jutro
12
Zachmurzenie duże
Pojutrze
13
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
141517192226292927231815
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
131215172124252524211614

BARCELONA

Całodniowa wycieczka do stolicy Katalonii. Zwiedzanie miasta – słynne aleje i popularne dzielnice, urocze i modernistyczne zabytki. Zatrzymamy się w niektórych najbardziej reprezentatywnych miejscach, jak na przykład Kościół Świętej Rodziny (Sagrada Familia), czy góra Montjuic z pięknym widokiem na całe miasto. Podczas wycieczki będziemy mieć również czas wolny który można spędzić na pobyt w najstarszej części miasta, zwiedzanie gotyckiej dzielnicy bądź katedry, spędzenie czasu w centrum handlowym lub spacer po najpopularniejszej ulicy La Rambla.

UWAGA: Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: Od czerwca do września, wycieczki odbywają się z polskojęzycznym przewodnikiem, a w kwietniu, maju i październiku dostępna jest tylko obsługa anglojęzyczna.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 36 EUR
Dziecko: 23 EUR

BARCELONA - MONTSERRAT

Wizyta w duchowym centrum Katalonii – Sanktuarium Maryjnym Montserrat (klasztor, muzeum z figurą La Moreneta – Czarnej Madonny, sklep z pamiątkami, itp.), a także przejazd alejami Barcelony, aby zobaczyć najważniejsze zabytki – Rambla, pomnik Kolumba. Wizyta zazwyczaj obejmuje krótki przystanek na Stadionie Olimpijskim i przy kościele Sagrada Familia.

UWAGA: Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: Od czerwca do września, wycieczki odbywają się z polskojęzycznym przewodnikiem, a w kwietniu, maju i październiku dostępna jest tylko obsługa anglojęzyczna.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 44 EUR
Dziecko: 29 EUR

LA SIESTA - NOC HISZPAŃSKA

Wieczór składający się z kolacji i pokazu tańca flamenco w tradycyjnej katalońskiej gospodzie. Na miejscu dostępne przekąski i sangria serwowane w ogrodzie oraz kolacja składająca się z sałatki, mięsa z grilla w towarzystwie wina, a także deser, napoje i wino musujące. Całość atrakcji sprawi, że ten wieczór będzie niezapomniany.

UWAGA:Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: Od czerwca do września wycieczki odbywają się z polskojęzycznym przewodnikiem, a kwiecień, maj i październik obsługa anglojęzyczna.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 54 EUR
Dziecko: 27 EUR

ŚWIAT SALVADORA DALI

Zwiedzanie muzeum Salvadora Dali w Figueres, rodzinnym mieście artysty. Wizyta w średniowiecznym zamku w Púbol będącym rezydencją żony malarza w latach 70′ oraz miejscem zamieszkania malarza w latach 80. Możliwośc podziwiania obrazów i rysunków, które Dali podarował żonie.

UWAGA:Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: Od czerwca do września wycieczki odbywają się z polskojęzycznym przewodnikiem, a kwiecień, maj i październik obsługa anglojęzyczna.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 51 EUR
Dziecko: 38 EUR

WATER WORLD

Water World w Lloret de Mar, to największe wodne miasteczko na wybrzeżu Costa Brava. Główne atrakcje: baseny, wodne roller-coasters, zjeżdżalnie, Rafting River, niezwykle rwąca rzeka o długości 215 metrów i wiele innych. Idealna opcja relaksu dla całej rodziny w gorące, letnie dni. Park czynny od 15 maja. Transport wliczony w cenę.

UWAGA:Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: Od czerwca do września wycieczki odbywają się z polskojęzycznym przewodnikiem, a kwiecień, maj i październik obsługa anglojęzyczna.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 26 EUR
Dziecko: 15 EUR