Teneryfa

Hiszpania

Pełen słońca wulkaniczny ląd dominuje nad całym archipelagiem za sprawą przyprószonego śniegiem wulkanu del Teide. Teneryfa ukazuje niezwykle zróżnicowane krajobrazy; od niemal księżycowego Parku Las Cańadas del Teide po tropikalną zieleń egzotycznego Loro Parku. Wybrzeże wyspy to wysokie skały Los Gigantes i słoneczna kąpiel na złocistej plaży Las Teresitas pośród strzelistych palm.

Opis

Wczasy na Teneryfie to doskonały wybór dla każdego spragnionego słońca. To miejsce o bardzo łagodnym klimacie, które zachwyca swoim pięknem. Teneryfa jest największą, a jednocześnie najpiękniejszą częścią Wysp Kanaryjskich. Pozytywnie zaskakuje niezwykle różnorodny krajobraz, urwiste góry, piękne wąwozy, doliny, zjawiskowe parki. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona, plaże są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, o różnych kolorach, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Na Teneryfie znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – El Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m. Łańcuch górski, w którym się znajduje, dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. Warto o tym wiedzieć, szczególnie jak planujemy wypoczywać na Teneryfie.

Południowa część wyspy jest cieplejsza, występuje tam większe nasłonecznienie, więcej w tym miejscu znajdziemy też piaszczystych plaż. Część północna zaś to trochę chłodniejszy rejon wyspy, za to taki, w którym spotkamy niecodziennie widoki: tropikalną przyrodę, skaliste nabrzeża i naturalne – czarne i szare plaże. Na całą wyspę oddziałują prądy morskie kształtujące warunki pogodowe. Wszystko zależy od ciepłego Golfstromu i chłodniejszego Prądu Kanaryjskiego.

  • I tak, w północno-wschodniej części wyspy dominuje klimat wilgotny, częściej są mgły i opady deszczu. Średnia roczna temperatura wynosi około 20°C.
  • Południowo-zachodni rejon to mekka plażowiczów i błogiego relaksu na plaży, gdyż dominuje tu klimat suchy, z temperaturami od 25 do 30°C.

Kiedy najlepiej pojechać na Teneryfę? Właściwie przez cały rok, ze względu na łagodny klimat. Najwyższe temperatury notowane są w szczycie sezonu – od czerwca do września. Woda w oceanie też jest bardzo przyjemna, bo wynosi od 24 do 26°C. Jeśli jednak nie przepadamy za tłumami turystów, to dobry jest okres zimowy – od grudnia do marca. Chociaż pogoda jest bardziej dynamiczna niż latem, to dzięki temu, że jest mniejszy ruch turystyczny, można spokojnie zwiedzać wyspę. W zależności od tego, co lubimy, czy bardziej preferujemy leniwy wypoczynek w pełnym słońcu, czy bardziej kapryśną pogodę, ale za to w otoczeniu niezapomnianych widoków, możemy tak zaplanować wakacje, by mieć jedno i drugie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pobyć trochę na północy i południu lub przemieszczać się w różne rejony wyspy.

Teneryfa jest tak ciekawa, że można spędzić na niej dużo czasu i dalej poznawać nowe, nieznane rejony. O tak zaplanowanych wakacjach marzy wiele osób, ciężko jednak samemu to zorganizować, bo za dużo jest formalności i spraw do załatwienia. Nie musimy jednak się tym trudzić, bo nasza firma – Ecco Holiday zorganizuje dla Państwa wspaniały pobyt na Teneryfie. O takich wczasach będziemy pamiętać naprawdę długo! W ofercie są różne opcje, a ceny bardzo atrakcyjne. Szczególnie polecamy 3-gwiazdkowy hotel Hovima Santa Maria – atrakcyjnie położony, pomiędzy parkiem wodnym a piaszczystą plażą. Czas spędzony w hotelu Santa Maria będzie równie niezapomniany. Przez cały pobyt zapewniamy polską obsługę, więc w razie pytań, czy wątpliwości, służymy pomocą. Posiadamy grono zadowolonych klientów, którzy korzystali już z naszych usług i chwalą sobie naszą profesjonalną obsługę, jak również standard i udogodnienia hoteli zgodny z opisem.

Wczasy na Teneryfie to wspaniale spędzony czas – leniwie na plaży, jak i podczas zwiedzania wyspy. Zapewniają to organizowane przez nas wycieczki fakultatywne. W zależności od tego, co lubimy, możemy wybrać jedną z wielu opcji.

  • Dla miłośników wody i podwodnej przyrody idealny będzie rejs katamaranem, podczas którego można spotkać delfiny i walenie, które przez cały rok mieszkają u wybrzeży Teneryfy. Poza tym na wyciągnięcie ręki są liczne atrakcje wybrzeża wyspy, które można poznać w trakcie tej wycieczki.
  • Dla kochających tajemnicze, rzadko odwiedzane miejsca, ciekawa będzie wyprawa na sąsiednią wyspę La Gomera, z niezwykłym Parkiem Narodowym Garajonay, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Wielbiciele łagodnych, acz ekscytujących rowerowych wycieczek docenią wyprawę trasą o długości około 35 km, która prowadzi z Parku Narodowego Teide w dół, po zboczu masywu tego niezwykłego wulkanu. Cała wyprawa jest łatwa, nie wymaga pedałowania, więc poradzą sobie z nią osoby w każdym wieku.
  • Osobną wycieczką są odwiedziny wulkanu Teide – księżycowy, egzotyczny krajobraz zachwyca swoją niedostępnością i majestatycznym pięknem. Podczas tej wyprawy wchodzimy niemal na sam szczyt wulkanu, więc to obowiązkowy punkt programu dla każdego wielbiciela takiego surowego krajobrazu.


WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR, piwo w barze od 1 do 4 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR, przelot między wyspami od 50 do 100 EUR, promy między wyspami od 17 do 30 EUR, bilety autobusowe po wyspie zależą od długości trasy od 0.70 do 10 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Klimat na Teneryfie zależy od prądów morskich – cieplejszego Goflstromu oraz chłodniejszego prądu kanaryjskiego, które powodują wahania temperatury wody od 17 do 20°C. Mimo stosunkowo małej powierzchni, ze względu na fakt, iż wyspa przecięta jest wysokimi górami, jej klimat jest bardzo zróżnicowany. W północno-wschodniej części wyspy, w której panuje klimat wilgotny, występują liczne mgły i opady deszczu. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 20°C. W części południowo-zachodniej dominuje klimat suchy. Temperatury oscylują tutaj w granicach 25°C, sięgając nawet 30°C. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza temperatury maleją, a ilość opadów wzrasta.

JĘZYK

Obowiązuje język hiszpański (kastylijski). Nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku, ewentualnie po niemiecku.

CZAS

Pomiędzy Teneryfą a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Teneryfie.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Regionalna kuchnia ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów (pierwotnych mieszkańców wysp). Najbardziej popularne wśród typowo kanaryjskich potraw są: papas arrugadas – gotowane w mundurkach ziemniaki podawane z narodowym sosem mojo, potaje de berros – zupa z rukwi wodnej, sancocho – gotowana ryba, gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są wina i słodkie likiery np. bananowy oraz znany likier z drzewa smoczego o malinowym kolorze i wyjątkowym smaku.

PAMIĄTKI

Chętnie kupowane są wyroby tradycyjnego rzemiosła: ciekawa ceramika i ręcznie haftowane tkaniny. Teneryfa i pozostałe wyspy archipelagu to strefa bezcłowa, dlatego turyści często kupują sprzęt elektroniczny i markowe alkohole. Ponadto popularna jest tradycyjna biżuteria i lokalne produkty spożywcze np. wspaniałe, twarde sery pleśniowe oraz butelki likierów platanowych i z drzewa smoczego.

CIEKAWE WYDARZENIA

W lutym w Santa Cruz odbywa się szalony karnawał trwający trzy tygodnie (do środy popielcowej). W tym czasie odbywają się liczne konkursy, festyny, tańce i kolorowe pochody z pięknymi strojami i wymyślnymi kreacjami. W czerwcu obchodzone jest święto Bożego Ciała, w związku z czym w La Orotawa i La Laguna odbywają się widowiskowe procesje z dywanami kwiatowymi. We wrześniu w mieście La Laguna odbywa się festiwal muzyki folklorystycznej z występami zespołów z Wysp Kanaryjskich i grup zagranicznych. Pod koniec listopada ma miejsce święto wina, hucznie obchodzone szczególnie w Icod de los Vinos i La Orotawa.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Na Teneryfie działa dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych. Do wszystkich miast i wielu wiosek można dostać się publicznymi środkami komunikacji. Informacje o przystankach i godzinach wyjazdu można uzyskać zazwyczaj w recepcji hotelowej. Przystanki autobusów liniowych oznakowane są czerwono-niebieskim szyldem. Taksówki na wyspie można zamawiać telefonicznie lub udać się do najbliższego postoju. Wszystkie taksówki są wyposażone w taksometry. W święta i nocą cena jest wyższa. Na Teneryfie nie istnieje transport kolejowy.

PLAŻE

Wybrzeże Teneryfy jest niezwykle zróżnicowane. Są tu rozległe długie plaże z ciemnym lub złotym piaskiem, małe zatoczki lub skaliste urwiska. Jedną z najpiękniejszych plaż jest złota Las Teresitas, popularna ze względu na kolor piasku i użyczające cienia palmy. Leży zaledwie 8 km na północ od Santa Cruz de Tenerife, dlatego warto odwiedzić ją przy okazji wizyty w stolicy wyspy. Na południu popularne plaże to: Playa del Duque, Playa Fanabe, Playa Las Vistas, Playa Los Cristianos. Wartym odwiedzenia jest także kompleks wodny Lago Martianez w Puerto de la Cruz. Plaże na Teneryfie są w większości publiczne.

SPORTY

Najwięcej do zaoferowania mają południowe plaże i zatoczki zlokalizowane w okolicach Playa de las Americas. Centrum nurkowania na Teneryfie ukazuje świat podwodnych formacji wulkanicznych. Jest to całoroczna atrakcja zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących nurków. Najlepsze warunki do surfingu i windsurfingu panują przy plaży El Medano. Turyści lubiący żeglować znajdą tu doskonałe warunki do rozwijania swej pasji. Teneryfa jest rajem dla miłośników golfa, w miejscowościach Golf del Sur i Costa Adeje znajdują się 18-to dołkowe pola.

COSTA ADEJE

Costa Adeje to popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Costa Adeje znajduje się w popularnym regionie turystycznym, jednak w odróżnieniu od sąsiednich miejscowości stanowi spokojną enklawę przytulnych hoteli. Jednak jak przystało na ośrodek turystyczny posiada sporo centrów handlowych, restauracji i barów oraz plażę z nawiezionym piaskiem.

PLAYA PARAISO

Ta niewielka miejscowość wypoczynkowa leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy, w odległości około15 km na północny zachód od popularnego centrum turystycznego Playa de Las Americas. Miejscowość posiada dobre połączenia autobusowe z Costa Adeje i Playa de las Americas.

PLAYA DE LAS AMERICAS

Playa de Las Americas położona na południowym zachodzie wyspy to nowoczesny kurort o światowej renomie, z piękną, wielokilometrową promenadą ciągnącą się między palmami wzdłuż wybrzeża. Restauracje, puby, bary, dyskoteki, możliwość uprawiania sportów wodnych, piękne rzeźby z piasku na plaży, pole golfowe, miasteczko wodne Siam Park, kasyno – trudno wymienić wszystkie atrakcje przyciągające tu rzesze turystów. Wybrzeże, szczególnie w niektórych zatokach jest bardzo łagodne, na co warto zwrócić uwagę wypoczywając z dziećmi.

PUERTO DE LA CRUZ

Popularna miejscowość wypoczynkowa leży na północnym wybrzeżu Teneryfy, u podnóża wulkanu Teide, na skraju malowniczej doliny Orotava. Przy nadbrzeżnej promenadzie znajdują się liczne winiarnie (bodegi), kluby i bary. Deptak prowadzi do starówki z placem Plaza del Charco, na którym w lutym odbywa się słynny karnawał. Pełen uroku kurort o kolonialnej zabudowie posiada sporo atrakcji, jak choćby kompleks ogrodowo-plażowy Playa Jardin oraz zaliczany do najpiękniejszych na świecie zespół basenów Lago Martinez. W leżącej nieopodal centrum dzielnicy La Paz mieści się wiele restauracji i sklepów; można tu odwiedzić sławny Loro Park i ogród botaniczny. W San Fernando znajdują się ogrody z orchideami, a na terenie parku Taoro działa kasyno.

PUERTO DE SANTIAGO

Miejscowość wypoczynkowa Puerto de Santiago położona jest na północno – zachodnim wybrzeżu Teneryfy. Turystów przyciągają w to miejsce ładne, piaszczyste zatoczki, a przede wszystkim imponujące klify Los Gigantes. W kurorcie znajduje się wiele przytulnych restauracji, urokliwych kafejek, sklepów z pamiątkami oraz niewielki port, z którego można wypłynąć w malowniczy rejs pod same klify. W miejscowości znajduje się także plaża Playa La Arena, która została oznaczona Błękitną Flagą.

LOS CRISTIANOS

Jest to miejscowość położona między Costa del Silencio a Playa de las Americas. Gościom spodoba się tu bajkowy port, malownicza promenada, piękna plaża, liczne butiki, sklepy, restauracje, bary i kawiarnie. Miejscowość jest spokojniejsza niż sąsiednia Playa de las Americas i stanowi odpowiednie miejsce dla osób pragnących spokojnego wypoczynku. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Los Cristianos – około 15 minut.Dzisiaj
8
Pochmurnie
Jutro
6
Pochmurnie
Pojutrze
7
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
232424252628282927262522
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191919192022242524232119

KATAMARAN (3 godz.)

Ta wyjątkowa propozycja skierowana jest do miłośników morza, żeglarstwa, pasjonatów podwodnej przyrody, a także do wszystkich kochających przygodę. Rejs katamaranem stanowi wyprawę w poszukiwaniu delfinów i waleni, które przez cały rok mieszkają u wybrzeży Teneryfy, a także jest okazją do zapoznania się z atrakcjami wybrzeża wyspy. Przewodnik opowiada wiele ciekawych historii dotyczących życia w oceanie, a w jednej z zacisznych i malowniczych zatoczek Palmaru łódź zatrzymuje się, aby można było popływać w krystalicznie czystym oceanie (na katamaranie możliwość wypożyczenia maski i rurki). Podczas całego rejsu oferowane są napoje chłodzące i smaczne kanapki.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 46 EUR
Dziecko: 23 EUR

LA GOMERA

Przepiękne, malownicze wąwozy biegnące ku oceanowi przecinają La Gomerę w taki sposób, że z lotu ptaka wyspa do złudzenia przypomina koło rowerowe. Odwiedzających zachwycają strome, żyzne zbocza wyspy, stare uprawy tarasowe i pełne magii i tajemnic wnętrze La Gomery skrywające w gęstej mgle prawdziwy przyrodniczy skarb – trzeciorzędowy las drzew laurowych. W kraterze wulkanu, gdzie nocą spotykają się czarownice, opadające mgły ukazują obeserwatorom zieleń wawrzynu i wrzosowy kobierzec ścielący się pod nogami. Podczas wycieczki można spróbować miejscowej kuchni i poznać tajniki języka gwizdanego! Transport z Teneryfy odbywa się promem, objazd wyspy realizowany jest samochodem terenowym. Lunch wliczony w cenę wycieczki.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 80 EUR
Dziecko: 40 EUR

ROWEROWA PRZYGODA

Półdniowa wycieczka rowerowa z trasą o długości ok. 35 km, biegnącą z miejsca położonego wysoko w Parku Narodowym wulkanu Teide. Trasa prowadzi tylko w dół po zboczu masywu wulkanu, bez konieczności pedałowania. Autobus dowozi uczestników do punktu startowego i odwozi ponownie na miejsce zbiórki po zakończeniu przejazdu. Wycieczka daje radość z jazdy rowerem i możliwość podziwiania pięknej, górskiej scenerii tym, którzy na co dzień nie podróżują rowerami. Uczestnicy zjeżdżają za przewodnikiem, który pokazuje trasę i ustala tempo jazdy. Grupie rowerzystów towarzyszy samochód zaopatrujący w wodę i inne napoje na postojach w malowniczych i ciekawych zakątkach. Wycieczka kończy się na wybrzeżu, w miejscu dogodnym do kąpieli w morzu.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 40 EUR
Dziecko: 25 EUR

VUELTA LA ISLA

Malowniczą wędrówkę po Teneryfie rozpoczyna przejazd przez plantacje bananowców, z których słyną Wyspy Kanaryjskie. Wśród wielu wspaniałych widoków, najdłużej zostaje w pamięci niezwykły masyw skał Los Gigantes stromo opadający do morza. Inną atrakcją są “Pompeje” Teneryfy – Garachico, usytuowane u podnóża wulkanu Teide. W Icod de los Vinos można podziwiać tysiącletnie Drzewo Smocze. Wnętrze wyspy to także ulubiony zakątek wszystkich miłośników dobrego wina i likierów. Kolejnym punktem wycieczki jest Loro Park w Puerto de la Cruz, gdzie w scenerii egzotycznych roślin można obserwować wyczyny tresowanych lwów morskich, orek i delfinów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z niezwykle kolorowymi papugami.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 69 EUR
Dziecko: 34 EUR

WULKAN TEIDE

Wulkanolodzy twierdzą, że w nowym tysiącleciu Teide, święta góra Guanczów – pierwotnych mieszkańców wyspy, przemówi ponownie. Zatem, póki jeszcze “śpi” koniecznie trzeba dotrzeć do jej podnóża. Księżycowy i egzotyczny krajobraz Pico del Teide zachwyca swoim pięknem. Góra ta rzuca najdłuższy na świecie cień. Jej wierzchołek niemalże sięga nieba i widoczny jest z każdego miejsca Teneryfy. Rozległy teren Parku zachwyca i zaskakuje kolorami wulkanicznych skał. Zdumiewa ilość kraterów, o których opowiada przewodnik. Wyprawa wiedzie niemal na sam szczyt wulkanu. Cena wycieczki nie zawiera wjazdu kolejką (25 EUR).

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 31 EUR
Dziecko: 15 EUR