Teneryfa

Hiszpania

Pełen słońca wulkaniczny ląd dominuje nad całym archipelagiem za sprawą przyprószonego śniegiem wulkanu del Teide. Teneryfa ukazuje niezwykle zróżnicowane krajobrazy; od niemal księżycowego Parku Las Cańadas del Teide po tropikalną zieleń egzotycznego Loro Parku. Wybrzeże wyspy to wysokie skały Los Gigantes i słoneczna kąpiel na złocistej plaży Las Teresitas pośród strzelistych palm.

Opis

Wczasy na Teneryfie to doskonały wybór dla każdego spragnionego słońca. To miejsce o bardzo łagodnym klimacie, które zachwyca swoim pięknem. Teneryfa jest największą, a jednocześnie najpiękniejszą częścią Wysp Kanaryjskich. Pozytywnie zaskakuje niezwykle różnorodny krajobraz, urwiste góry, piękne wąwozy, doliny, zjawiskowe parki. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona, plaże są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, o różnych kolorach, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Na Teneryfie znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – El Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m. Łańcuch górski, w którym się znajduje, dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. Warto o tym wiedzieć, szczególnie jak planujemy wypoczywać na Teneryfie.

Południowa część wyspy jest cieplejsza, występuje tam większe nasłonecznienie, więcej w tym miejscu znajdziemy też piaszczystych plaż. Część północna zaś to trochę chłodniejszy rejon wyspy, za to taki, w którym spotkamy niecodziennie widoki: tropikalną przyrodę, skaliste nabrzeża i naturalne – czarne i szare plaże. Na całą wyspę oddziałują prądy morskie kształtujące warunki pogodowe. Wszystko zależy od ciepłego Golfstromu i chłodniejszego Prądu Kanaryjskiego.

  • I tak, w północno-wschodniej części wyspy dominuje klimat wilgotny, częściej są mgły i opady deszczu. Średnia roczna temperatura wynosi około 20°C.
  • Południowo-zachodni rejon to mekka plażowiczów i błogiego relaksu na plaży, gdyż dominuje tu klimat suchy, z temperaturami od 25 do 30°C.

Kiedy najlepiej pojechać na Teneryfę? Właściwie przez cały rok, ze względu na łagodny klimat. Najwyższe temperatury notowane są w szczycie sezonu – od czerwca do września. Woda w oceanie też jest bardzo przyjemna, bo wynosi od 24 do 26°C. Jeśli jednak nie przepadamy za tłumami turystów, to dobry jest okres zimowy – od grudnia do marca. Chociaż pogoda jest bardziej dynamiczna niż latem, to dzięki temu, że jest mniejszy ruch turystyczny, można spokojnie zwiedzać wyspę. W zależności od tego, co lubimy, czy bardziej preferujemy leniwy wypoczynek w pełnym słońcu, czy bardziej kapryśną pogodę, ale za to w otoczeniu niezapomnianych widoków, możemy tak zaplanować wakacje, by mieć jedno i drugie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pobyć trochę na północy i południu lub przemieszczać się w różne rejony wyspy.

Teneryfa jest tak ciekawa, że można spędzić na niej dużo czasu i dalej poznawać nowe, nieznane rejony. O tak zaplanowanych wakacjach marzy wiele osób, ciężko jednak samemu to zorganizować, bo za dużo jest formalności i spraw do załatwienia. Nie musimy jednak się tym trudzić, bo nasza firma – Ecco Holiday zorganizuje dla Państwa wspaniały pobyt na Teneryfie. O takich wczasach będziemy pamiętać naprawdę długo! W ofercie są różne opcje, a ceny bardzo atrakcyjne. Szczególnie polecamy 3-gwiazdkowy hotel Hovima Santa Maria – atrakcyjnie położony, pomiędzy parkiem wodnym a piaszczystą plażą. Czas spędzony w hotelu Santa Maria będzie równie niezapomniany. Przez cały pobyt zapewniamy polską obsługę, więc w razie pytań, czy wątpliwości, służymy pomocą. Posiadamy grono zadowolonych klientów, którzy korzystali już z naszych usług i chwalą sobie naszą profesjonalną obsługę, jak również standard i udogodnienia hoteli zgodny z opisem.

Wczasy na Teneryfie to wspaniale spędzony czas – leniwie na plaży, jak i podczas zwiedzania wyspy. Zapewniają to organizowane przez nas wycieczki fakultatywne. W zależności od tego, co lubimy, możemy wybrać jedną z wielu opcji.

  • Dla miłośników wody i podwodnej przyrody idealny będzie rejs katamaranem, podczas którego można spotkać delfiny i walenie, które przez cały rok mieszkają u wybrzeży Teneryfy. Poza tym na wyciągnięcie ręki są liczne atrakcje wybrzeża wyspy, które można poznać w trakcie tej wycieczki.
  • Dla kochających tajemnicze, rzadko odwiedzane miejsca, ciekawa będzie wyprawa na sąsiednią wyspę La Gomera, z niezwykłym Parkiem Narodowym Garajonay, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Wielbiciele łagodnych, acz ekscytujących rowerowych wycieczek docenią wyprawę trasą o długości około 35 km, która prowadzi z Parku Narodowego Teide w dół, po zboczu masywu tego niezwykłego wulkanu. Cała wyprawa jest łatwa, nie wymaga pedałowania, więc poradzą sobie z nią osoby w każdym wieku.
  • Osobną wycieczką są odwiedziny wulkanu Teide – księżycowy, egzotyczny krajobraz zachwyca swoją niedostępnością i majestatycznym pięknem. Podczas tej wyprawy wchodzimy niemal na sam szczyt wulkanu, więc to obowiązkowy punkt programu dla każdego wielbiciela takiego surowego krajobrazu.


WALUTA I ORIENTACYJNE CENY NA TENERYFIE:

EURO, 1 EUR = ok. 4.37 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2024). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR, piwo w barze od 1 do 4 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR, przelot między wyspami od 50 do 100 EUR, promy między wyspami od 17 do 30 EUR, bilety autobusowe po wyspie zależą od długości trasy od 0.70 do 10 EUR.

KLIMAT NA TENERYFIE / KIEDY JECHAĆ NA TENERYFĘ:

Klimat na Teneryfie zależy od prądów morskich – cieplejszego Goflstromu oraz chłodniejszego prądu kanaryjskiego, które powodują wahania temperatury wody od 17 do 20°C. Mimo stosunkowo małej powierzchni, ze względu na fakt, iż wyspa przecięta jest wysokimi górami, jej klimat jest bardzo zróżnicowany. W północno-wschodniej części wyspy, w której panuje klimat wilgotny, występują liczne mgły i opady deszczu. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 20°C. W części południowo-zachodniej dominuje klimat suchy. Temperatury oscylują tutaj w granicach 25°C, sięgając nawet 30°C. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza temperatury maleją, a ilość opadów wzrasta.

JĘZYK NA TENERYFIE:

Obowiązuje język hiszpański (kastylijski). Nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku, ewentualnie po niemiecku.

CZAS NA TENERYFIE:

Pomiędzy Teneryfą a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Teneryfie.

KUCHNIA Z TENERYFY / SMAKOWITOŚCI Z TENERYFY:

Regionalna kuchnia ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów (pierwotnych mieszkańców wysp). Najbardziej popularne wśród typowo kanaryjskich potraw są: papas arrugadas – gotowane w mundurkach ziemniaki podawane z narodowym sosem mojo, potaje de berros – zupa z rukwi wodnej, sancocho – gotowana ryba, gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są wina i słodkie likiery np. bananowy oraz znany likier z drzewa smoczego o malinowym kolorze i wyjątkowym smaku.

PAMIĄTKI Z TENERYFY:

Chętnie kupowane są wyroby tradycyjnego rzemiosła: ciekawa ceramika i ręcznie haftowane tkaniny. Teneryfa i pozostałe wyspy archipelagu to strefa bezcłowa, dlatego turyści często kupują sprzęt elektroniczny i markowe alkohole. Ponadto popularna jest tradycyjna biżuteria i lokalne produkty spożywcze np. wspaniałe, twarde sery pleśniowe oraz butelki likierów platanowych i z drzewa smoczego.

TENERYFA CIEKAWE WYDARZENIA:

W lutym w Santa Cruz odbywa się szalony karnawał trwający trzy tygodnie (do środy popielcowej). W tym czasie odbywają się liczne konkursy, festyny, tańce i kolorowe pochody z pięknymi strojami i wymyślnymi kreacjami. W czerwcu obchodzone jest święto Bożego Ciała, w związku z czym w La Orotawa i La Laguna odbywają się widowiskowe procesje z dywanami kwiatowymi. We wrześniu w mieście La Laguna odbywa się festiwal muzyki folklorystycznej z występami zespołów z Wysp Kanaryjskich i grup zagranicznych. Pod koniec listopada ma miejsce święto wina, hucznie obchodzone szczególnie w Icod de los Vinos i La Orotawa.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA NA TENERYFIE:

Na Teneryfie działa dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych. Do wszystkich miast i wielu wiosek można dostać się publicznymi środkami komunikacji. Informacje o przystankach i godzinach wyjazdu można uzyskać zazwyczaj w recepcji hotelowej. Przystanki autobusów liniowych oznakowane są czerwono-niebieskim szyldem. Taksówki na wyspie można zamawiać telefonicznie lub udać się do najbliższego postoju. Wszystkie taksówki są wyposażone w taksometry. W święta i nocą cena jest wyższa. Na Teneryfie nie istnieje transport kolejowy.

PLAŻE NA TENERYFIE:

Wybrzeże Teneryfy jest niezwykle zróżnicowane. Są tu rozległe długie plaże z ciemnym lub złotym piaskiem, małe zatoczki lub skaliste urwiska. Jedną z najpiękniejszych plaż jest złota Las Teresitas, popularna ze względu na kolor piasku i użyczające cienia palmy. Leży zaledwie 8 km na północ od Santa Cruz de Tenerife, dlatego warto odwiedzić ją przy okazji wizyty w stolicy wyspy. Na południu popularne plaże to: Playa del Duque, Playa Fanabe, Playa Las Vistas, Playa Los Cristianos. Wartym odwiedzenia jest także kompleks wodny Lago Martianez w Puerto de la Cruz. Plaże na Teneryfie są w większości publiczne.

SPORTY

Najwięcej do zaoferowania mają południowe plaże i zatoczki zlokalizowane w okolicach Playa de las Americas. Centrum nurkowania na Teneryfie ukazuje świat podwodnych formacji wulkanicznych. Jest to całoroczna atrakcja zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących nurków. Najlepsze warunki do surfingu i windsurfingu panują przy plaży El Medano. Turyści lubiący żeglować znajdą tu doskonałe warunki do rozwijania swej pasji. Teneryfa jest rajem dla miłośników golfa, w miejscowościach Golf del Sur i Costa Adeje znajdują się 18-to dołkowe pola.

COSTA ADEJE

Costa Adeje to popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Costa Adeje znajduje się w popularnym regionie turystycznym, jednak w odróżnieniu od sąsiednich miejscowości stanowi spokojną enklawę przytulnych hoteli. Jednak jak przystało na ośrodek turystyczny posiada sporo centrów handlowych, restauracji i barów oraz plażę z nawiezionym piaskiem.

PLAYA PARAISO

Ta niewielka miejscowość wypoczynkowa leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy, w odległości około15 km na północny zachód od popularnego centrum turystycznego Playa de Las Americas. Miejscowość posiada dobre połączenia autobusowe z Costa Adeje i Playa de las Americas.

PLAYA DE LAS AMERICAS

Playa de Las Americas położona na południowym zachodzie wyspy to nowoczesny kurort o światowej renomie, z piękną, wielokilometrową promenadą ciągnącą się między palmami wzdłuż wybrzeża. Restauracje, puby, bary, dyskoteki, możliwość uprawiania sportów wodnych, piękne rzeźby z piasku na plaży, pole golfowe, miasteczko wodne Siam Park, kasyno – trudno wymienić wszystkie atrakcje przyciągające tu rzesze turystów. Wybrzeże, szczególnie w niektórych zatokach jest bardzo łagodne, na co warto zwrócić uwagę wypoczywając z dziećmi.

PUERTO DE LA CRUZ

Popularna miejscowość wypoczynkowa leży na północnym wybrzeżu Teneryfy, u podnóża wulkanu Teide, na skraju malowniczej doliny Orotava. Przy nadbrzeżnej promenadzie znajdują się liczne winiarnie (bodegi), kluby i bary. Deptak prowadzi do starówki z placem Plaza del Charco, na którym w lutym odbywa się słynny karnawał. Pełen uroku kurort o kolonialnej zabudowie posiada sporo atrakcji, jak choćby kompleks ogrodowo-plażowy Playa Jardin oraz zaliczany do najpiękniejszych na świecie zespół basenów Lago Martinez. W leżącej nieopodal centrum dzielnicy La Paz mieści się wiele restauracji i sklepów; można tu odwiedzić sławny Loro Park i ogród botaniczny. W San Fernando znajdują się ogrody z orchideami, a na terenie parku Taoro działa kasyno.

PUERTO DE SANTIAGO

Miejscowość wypoczynkowa Puerto de Santiago położona jest na północno – zachodnim wybrzeżu Teneryfy. Turystów przyciągają w to miejsce ładne, piaszczyste zatoczki, a przede wszystkim imponujące klify Los Gigantes. W kurorcie znajduje się wiele przytulnych restauracji, urokliwych kafejek, sklepów z pamiątkami oraz niewielki port, z którego można wypłynąć w malowniczy rejs pod same klify. W miejscowości znajduje się także plaża Playa La Arena, która została oznaczona Błękitną Flagą.

LOS CRISTIANOS

Jest to miejscowość położona między Costa del Silencio a Playa de las Americas. Gościom spodoba się tu bajkowy port, malownicza promenada, piękna plaża, liczne butiki, sklepy, restauracje, bary i kawiarnie. Miejscowość jest spokojniejsza niż sąsiednia Playa de las Americas i stanowi odpowiednie miejsce dla osób pragnących spokojnego wypoczynku. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Los Cristianos – około 15 minut.Dzisiaj
17
Bezchmurnie
Jutro
18
Bezchmurnie
Pojutrze
21
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
232424252628282927262522
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191919192022242524232119

KATAMARAN (3 godz.)

Ta wyjątkowa propozycja skierowana jest do miłośników morza, żeglarstwa, pasjonatów podwodnej przyrody, a także do wszystkich kochających przygodę. Rejs katamaranem stanowi wyprawę w poszukiwaniu delfinów i waleni, które przez cały rok mieszkają u wybrzeży Teneryfy, a także jest okazją do zapoznania się z atrakcjami wybrzeża wyspy. Przewodnik opowiada wiele ciekawych historii dotyczących życia w oceanie, a w jednej z zacisznych i malowniczych zatoczek Palmaru łódź zatrzymuje się, aby można było popływać w krystalicznie czystym oceanie (na katamaranie możliwość wypożyczenia maski i rurki). Podczas całego rejsu oferowane są napoje chłodzące i smaczne kanapki.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 46 EUR
Dziecko: 23 EUR

LA GOMERA

Przepiękne, malownicze wąwozy biegnące ku oceanowi przecinają La Gomerę w taki sposób, że z lotu ptaka wyspa do złudzenia przypomina koło rowerowe. Odwiedzających zachwycają strome, żyzne zbocza wyspy, stare uprawy tarasowe i pełne magii i tajemnic wnętrze La Gomery skrywające w gęstej mgle prawdziwy przyrodniczy skarb – trzeciorzędowy las drzew laurowych. W kraterze wulkanu, gdzie nocą spotykają się czarownice, opadające mgły ukazują obeserwatorom zieleń wawrzynu i wrzosowy kobierzec ścielący się pod nogami. Podczas wycieczki można spróbować miejscowej kuchni i poznać tajniki języka gwizdanego! Transport z Teneryfy odbywa się promem, objazd wyspy realizowany jest samochodem terenowym. Lunch wliczony w cenę wycieczki.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 80 EUR
Dziecko: 40 EUR

ROWEROWA PRZYGODA

Półdniowa wycieczka rowerowa z trasą o długości ok. 35 km, biegnącą z miejsca położonego wysoko w Parku Narodowym wulkanu Teide. Trasa prowadzi tylko w dół po zboczu masywu wulkanu, bez konieczności pedałowania. Autobus dowozi uczestników do punktu startowego i odwozi ponownie na miejsce zbiórki po zakończeniu przejazdu. Wycieczka daje radość z jazdy rowerem i możliwość podziwiania pięknej, górskiej scenerii tym, którzy na co dzień nie podróżują rowerami. Uczestnicy zjeżdżają za przewodnikiem, który pokazuje trasę i ustala tempo jazdy. Grupie rowerzystów towarzyszy samochód zaopatrujący w wodę i inne napoje na postojach w malowniczych i ciekawych zakątkach. Wycieczka kończy się na wybrzeżu, w miejscu dogodnym do kąpieli w morzu.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 40 EUR
Dziecko: 25 EUR

VUELTA LA ISLA

Malowniczą wędrówkę po Teneryfie rozpoczyna przejazd przez plantacje bananowców, z których słyną Wyspy Kanaryjskie. Wśród wielu wspaniałych widoków, najdłużej zostaje w pamięci niezwykły masyw skał Los Gigantes stromo opadający do morza. Inną atrakcją są “Pompeje” Teneryfy – Garachico, usytuowane u podnóża wulkanu Teide. W Icod de los Vinos można podziwiać tysiącletnie Drzewo Smocze. Wnętrze wyspy to także ulubiony zakątek wszystkich miłośników dobrego wina i likierów. Kolejnym punktem wycieczki jest Loro Park w Puerto de la Cruz, gdzie w scenerii egzotycznych roślin można obserwować wyczyny tresowanych lwów morskich, orek i delfinów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z niezwykle kolorowymi papugami.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 69 EUR
Dziecko: 34 EUR

WULKAN TEIDE

Wulkanolodzy twierdzą, że w nowym tysiącleciu Teide, święta góra Guanczów – pierwotnych mieszkańców wyspy, przemówi ponownie. Zatem, póki jeszcze “śpi” koniecznie trzeba dotrzeć do jej podnóża. Księżycowy i egzotyczny krajobraz Pico del Teide zachwyca swoim pięknem. Góra ta rzuca najdłuższy na świecie cień. Jej wierzchołek niemalże sięga nieba i widoczny jest z każdego miejsca Teneryfy. Rozległy teren Parku zachwyca i zaskakuje kolorami wulkanicznych skał. Zdumiewa ilość kraterów, o których opowiada przewodnik. Wyprawa wiedzie niemal na sam szczyt wulkanu. Cena wycieczki nie zawiera wjazdu kolejką (25 EUR).

UWAGA! Wycieczka odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimalnej, wymaganej liczby uczestników.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota. Lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę przy min 15 osobach.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 31 EUR
Dziecko: 15 EUR