Fuerteventura

Hiszpania

Biała piaszczysta plaża. Woda błękitna i przejrzysta. W wodzie pływają ludzie.
Kolorowe niskie budynki. Pomiędzy nimi palmy. W tle błękitne morze.
Skaliste wybrzeże. Fale rozbijają się o skały. Na lądzie nic nie rośnie. W oddali wzniesienia.

Wyspa ta kusi ponad 340-kilometrowym złocistym wybrzeżem, delikatnie obmywanym przez turkusowe wody Atlantyku. To wymarzone miejsce dla zwolenników pięknych, dziewiczych plaż, romantycznych zachodów słońca oraz raj dla windsurfingowców i kitesurferów. Na obecny wygląd wulkanicznej wyspy ogromny wpływ miał wiatr niosący piasek z Sahary, dzięki czemu na Fuerteventurze cieszyć się można rozległymi wydmami.

Opis

Fuerteventura to przede wszystkim wyspa plaż. Wyspa jest domem dla jednych z najpiękniejszych plaż w Europie. Corralejo, na północy wyspy, to obszar, który zachwyca swoimi rozległymi, białymi wydmami i krystalicznie czystymi wodami. Playa de Cofete, położona na południowym krańcu wyspy, to dzika i niezmieniona przez człowieka plaża, otoczona majestatycznymi górami Jandía, oferująca spektakularne widoki i absolutną ciszę. Costa Calma i Playa de Sotavento to kolejne must-see na mapie miłośników plażowania, idealne do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing, dzięki stałym, mocnym wiatrom.

Wyspa Fuerteventura to również prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Park Naturalny Corralejo, ze swoimi imponującymi wydmami i wulkanicznymi formacjami, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie. Na południu, półwysep Jandía oferuje niesamowite krajobrazy, w tym najwyższy szczyt wyspy, Pico de la Zarza, skąd roztacza się panoramiczny widok na całą wyspę i otaczający ocean. Na Fuerteventurze można także spotkać endemiczne gatunki fauny i flory, w tym niezwykle rzadkie gatunki ptaków, które czynią z wyspy doskonałe miejsce dla miłośników ornitologii.

Fuerteventura to także skarbnica kultury i historii. Wizyta w Betancurii, historycznej stolicy wyspy, to podróż w czasie do kolonialnej przeszłości Kanarów. Malownicze, białe domki i wąskie, brukowane uliczki tej miejscowości kryją zabytki takie jak kościół Santa María czy pozostałości zamku Concepción. W muzeum Unamuno w Puerto del Rosario można zgłębić życie i twórczość tego słynnego hiszpańskiego pisarza, który spędził tu swoje wygnanie. Tradycyjne kanaryjskie wioski, takie jak La Oliva, oferują możliwość poznania lokalnego rzemiosła i kultury, w tym słynnych kozich serów, które są dumą Fuerteventury.

Fuerteventura oferuje również bogactwo aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz sportów wodnych, takich jak surfing, nurkowanie czy żeglarstwo, wyspa jest idealna do pieszych wędrówek, rowerowych wypraw czy nawet jazdy konnej. Pustynne krajobrazy wyspy i jej dramatyczne wybrzeże są idealnym tłem dla niezapomnianych przygód. Dla tych, którzy szukają relaksu i odprężenia, liczne ośrodki spa i wellness oferują pełen wachlarz zabiegów, które pomagają zregenerować ciało i umysł.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY NA FUERTEVENTURZE:

EURO, 1 EUR = ok. 4.37 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2024). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR piwo w barze od 1 do 4 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR, przelot między wyspami od 50 do 100 EUR, promy między wyspami od 17 do 30 EUR, bilety autobusowe po wyspie zależą od długości trasy i kosztują od 0.7 do 10 EUR.

KLIMAT NA FUERTEVENTURZE / KIEDY JECHAĆ NA FUERTEVENTURĘ:

Z uwagi na niewielkie różnice temperatur pomiędzy porami roku, na wyspie, przez większość czasu, panuje doskonała pogoda do wypoczynku. Klimat Fuerteventury jest najbardziej suchy ze wszystkich wysp archipelagu. Jest tu też bardziej gorąco i odczuwa się saharyjskie wiatry, przynoszące duże ilości piasków i pyłów. Wiosną zdarzają się burze piaskowe. Ze względu na klimat tutejsza szata roślinna jest bardzo uboga.

JĘZYK NA FUERTEVENTURZE:

Obowiązuje język hiszpański (kastylijski). Nie ma również problemów w porozumiewaniu się po angielsku, ewentualnie po niemiecku.

CZAS NA FUERTEVENTURZE:

Pomiędzy Fuerteventurą a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Fuerteventurze.

KUCHNIA FUERTEVENTURY / SMAKOWITOŚCI Z FUERTEVENTURY:

Regionalna kuchnia podobna jest do pozostałych Wysp Kanaryjskich. Najbardziej popularne potrawy to: coca de verduras – rodzaj warzywnej pizzy na zimno; potaje de berros – zupa z rukwi wodnej; sancocho, czyli gotowana ryba; gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są także słodkie likiery np. bananowy.

PAMIĄTKI Z FUERTEVENTURY:

Do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Fuerteventury należą: nagrania ludowej muzyki kanaryjskiej, miejscowe wina, kosze plecione z liści palmowych łozy czy liści bananowców, kunsztowna ceramika, ręcznie haftowane obrusy, koronki, a nawet instrumenty muzyczne, takie jak ludowe timple czy lokalna odmiana kastanietów – chacaras. Bardzo dobry i słynny na całym świecie jest produkowany tu tytoń, znakomitą jakość mają cygara.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA NA FEURTEVENTURZE:

Na Fuerteventurze funkcjonuje wygodna i szybka komunikacja autobusowa. Popularne są również taksówki, lecz przed dłuższą trasą warto wcześniej uzgodnić cenę. Aby przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi wyspami najlepiej skorzystać przelotów lokalnych stanowiących. Średnio lot trwa od 30 minut do niespełna godziny. Wygodnym i popularnym środkiem transportu między wyspami są także promy i wodoloty, dostarczające niekiedy dodatkowej atrakcji w postaci obserwacji żyjących w oceanie delfinów i waleni. W zależności od trasy podróż morska trwa od 40 minut do 4 godzin.

FUERTEVENTURA CIEKAWE WYDARZENIA:

Od połowy lutego do końca marca we wszystkich miejscowościach na wyspie trwa huczny karnawał. W czerwcu obchodzone jest święto patrona miasta w Corralejo, a na początku października święto patrona stolicy wyspy – Puerto del Rosario. 17 września w Betancourii obchodzi się Święto Najświętszej Marii Panny de La Pena.

PLAŻE NA FUERTEVENTURZE:

Fuerteventura może poszczycić się najpiękniejszymi plażami w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Delikatny złoty piasek, lazurowe wody, łagodne zejście do morza. Jest tu wiele pięknych, dziewiczych miejsc, do niektórych prowadzą jedynie wąskie ścieżki. Dwa główne kurorty: Corralejo (ze złotymi wydmami) na północy i Jandia na południu, rywalizują ze sobą o miano najpiękniejszej plaży. Popularne wśród turystów są także miejscowości: Costa Calma – położona na południu, której atutem jest piękna, piaszczysta plaża przyciągająca rodziny z dziećmi i często odwiedzana również przez naturystów; La Pared – charakteryzująca się jednymi z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie, z plażą o jasnym, delikatnym piasku i specyficznym mikroklimacie; Ajuy – plaża w tej okolicy ma ciemne zabarwienie kontrastujące się z błękitem otaczającej ją wody, a z klifów położonych z prawej strony można podziwiać niezapomniane widoki i zrobić pamiątkowe zdjęcia charakterystyczne dla Fuerteventury.

SPORTY

Przepiękne plaże przyciągają zwolenników sportów wodnych. Na wyspie panują bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, a na plaży Sotavento, o długości 5 km, co roku odbywają się zawody w tych dyscyplinach. Wszystkie porty Fuerteventury proponują połowy ryb morskich i żeglowanie. Fascynujący świat podwodny można poznać dzięki centrom nurkowym znajdującym się w większości kurortów. Polecamy również rowerowe i piesze wycieczki. Niezwykle popularne są przejażdżki konne, szczególnie przyjemne w romantycznej scenerii wydm i zachodzącego słońca.

PÓŁWYSEP JANDIA

Położony na południu Fuerteventury półwysep jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na swoje długie plaże o białym drobnym piasku i usytuowanie dwóch znanych ośrodków turystycznych wyspy: Costa Calma i Morro Jable. Jest to także obszar chroniony w granicach Parque Natural de Jandía. Plaże półwyspu ciągną się na długości 21 km od miejscowości Morro Jable do Costa Calma. Spacer pomiędzy nimi zajmuje ok 6h. Całość podzielona jest na kilka różnych części. Ta, na której znajduje się latarnia, nazywana często Playa de Matorral, jest idealna dla rodzin z dziećmi ze względu na swój czysty, jasny piasek. Na południowym zachodzie półwyspu natomiast ciągną się urwiste wzgórza i pozbawione drzew równiny, prowadzące do wybrzeża klifowego na zachód od Morro Jable. Pozostały obszar pokrywają w większości wydmy, zarośla i plaże.

CORRALEJO

Ta dawna wioska rybacka jest dziś sporym kurortem turystycznym przyciągającym rzesze turystów z całego świata. Polecamy spacer długą promenadą, przy której ulokowane są bary, restauracje, dyskoteki i sklepy. Promenada wiedzie do malowniczego portu, gdzie można popróbować wyśmienitych dań rybnych. Spokojny wypoczynek po nocnych dyskotekowych szaleństwach zapewnią ciche i rozległe, złote wydmy Playa de Corralejo, oddalone zaledwie 5 km od miasta. Z portu często kursują promy: zaledwie w 20 minut na Lanzarote i tylko w kilka minut na niewielką, niemal bezludną wysepkę Los Lobos, która kojarzy się z wyspą Robinsona Crusoe. Transfer z lotniska do hoteli – około 1 godziny.

COSTA CALMA

Popularny ośrodek turystyczny położony na południowo-wschodnim wybrzeżu, w okolicach Parku Narodowego Jandía, gdzie znajdują się urwiste wzgórza, pozbawione drzew równiny, a także wydmy i piękne plaże. Costa Calma to obecnie coraz bardziej znane miasteczko turystyczne z licznymi restauracjami, barami i dobrze rozwiniętą bazą hotelową. Znajdują się tu również zaciszne zatoczki i plaże, pozwalające odpocząć z dala od turystycznego zgiełku. Raj dla miłośników surfingu, przez wzgląd na silne wiatry występujące w okresie letnim oraz znajdujące się tu wypożyczalnie i szkoły surfingowe.

ANTIGUA

To urocza, idylliczna miejscowość w głębi wyspy. Na początku XIX w. Przez krótki czas miasteczko było stolicą wyspy. Jego specyficzna architektura wykazuje duże podobieństwo do stylu afrykańskiego. Jedną z tutejszych atrakcji jest najstarszy odrestaurowany młyn na Fuerteventurze – El Molino.

CALETA DE FUESTE

Caleta de Fueste, znane również pod nazwą Castillo, leży około 10 km na południe od lotniska i stanowi jedną z największych miejscowości turystycznych na wyspie. Centralna lokalizacja miejscowości ułatwia dostęp do wszystkich regionów wyspy. Szybko rozwijający się kurort posiada długą ulicę główną z niskimi budynkami mieszczącymi bary, kawiarnie i restauracje. Większość hoteli znajduje się przy bocznych uliczkach prowadzących na plażę z delikatnym, nawiezionym piaskiem. Poza urozmaiconym życiem nocnym miejscowość oferuje sporo wodnych atrakcji takich jak wycieczki statkiem, nurkowanie czy rejsy łodzią podwodną. W Caleta de Fueste znajduje się pierwsze na wyspie, 18-dołkowe pole golfowe oraz bezpieczna plaża z płytkim brzegiem, idealna dla rodzin z dziećmi.Dzisiaj
26
Bezchmurnie
Jutro
25
Bezchmurnie
Pojutrze
27
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
242525262628282927262624
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191919192021222323232219