Gran Canaria

Hiszpania

Plaża. Na plaży ludzie. W oddali strome zbocza z płaskimi szczytami.
Drogowskaz w górach. W tle skaliste szczyty. Zbocza porośnięte drzewami i krzewami.
Kręta droga górska. Wokół drzewa i krzewy. Mają zielony, żółty i pomarańczowy kolor. W tle strome zbocza gór.

Ze względu na różnorodność krajobrazów Gran Canarię nazywa się kontynentem w miniaturze. Podziwiać tu można zróżnicowane pejzaże: od soczyście zielonych, żyznych rejonów północnych, przez górzyste wnętrze wyspy, ze szczytem Pozo de las Nieves, po niemal pustynne południe. W dolinach rozciągają się plantacje bananowców, a ogrody obfitują w kolorowe, tropikalne rośliny.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR piwo w barze od 1 do 4 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR, przelot między wyspami od 50 do 100 EUR, promy między wyspami od 17 do 30 EUR, bilety autobusowe po wyspie zależą od długości trasy od 0.70 do 10 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Na Gran Canarii słońce świeci nieustannie przez większą część roku, a dobowe wahania temperatur są niewielkie, dzięki czemu niemal przez cały rok panuje tu doskonała pogoda do wypoczynku. Na wakacje warto wybrać się w okresie od kwietnia do listopada, kiedy to temperatury powietrza nie spadają poniżej 22°C. Górzyste ukształtowanie powoduje, że południowa część wyspy jest cieplejsza i występuje tam największa ilość dni słonecznych w ciągu roku, podczas gdy północne tereny są relatywnie chłodniejsze. Przebywając na Gran Canarii, po słonecznych kąpielach na plaży, można zażyć przyjemnego chłodu i ożywczych powiewów wiatru wybierając się na górskie wycieczki.

JĘZYK

Obowiązuje język hiszpański (kastylijski). Nie ma również problemów w porozumiewaniu się po angielsku, ewentualnie po niemiecku.

CZAS

Pomiędzy Gran Canarią a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Gran Canarii.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Kuchnia Gran Canarii podobna jest do pozostałych Wysp Kanaryjskich i ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów. Najbardziej popularne potrawy to: empanadillas – pierożki smażone w oleju z nadzieniem z ryb, pomidorów lub mięsa, papas arrugadas – gotowane w mundurkach ziemniaki podawane narodowym sosem mojo, arroz brud – zupa z dużą ilością ryżu, przyprawiona szafranem, z kawałkami mięsa i warzywami, gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Wśród trunków najpopularniejsze są lokalne wina i likiery.

PAMIĄTKI

Wśród przywożonych z Gran Canarii pamiątek dominują wyroby tradycyjnego rzemiosła: przedmioty plecione z liści palmowych i liści bananowców, kunsztowna ceramika, ręcznie haftowane obrusy, koronki, a nawet instrumenty muzyczne, takie jak ludowe timple, czy lokalna odmiana kastanietów – chacaras. Ponadto tradycyjna biżuteria, słodkie likiery platanowe i z drzewa smoczego.

CIEKAWE WYDARZENIA

Planując wakacje na Gran Canarii warto zajrzeć w kalendarium wydarzeń, aby wziąć udział w najciekawszych imprezach: koniec lutego to karnawał w Las Palmas, w czerwcu świętowane jest Boże Ciało z barwnymi kobiercami z kwiatów w Las Palmas oraz dni patrona miasta, czyli Fiesta de San Juan, których obchodom towarzyszą spektakularne pokazy sztucznych ogni na Playa de las Canteras, sierpień to Fiesta de la Rama – huczna zabawa na ulicach Agaete, której pierwowzór stanowiło święto Tańca Deszczu Guanczów.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Na Gran Canarii działa dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych. Do wszystkich miast i wielu wiosek łatwo dostać się publicznymi środkami komunikacji. Informacje o przystankach i godzinach wyjazdu można uzyskać zazwyczaj w recepcji hotelowej. Po całym wybrzeżu można podróżować autobusami linii SU, kursującymi co 20 min do wszystkich większych kurortów nadmorskich. W Las Palmas autobusy oznaczone są symbolem Directo. Taksówki na wyspie można zamawiać telefonicznie lub udać się do najbliższego postoju, wszystkie wyposażone są w taksometry. W święta i nocą cena jest wyższa. Na Gran Canarii nie istnieje transport kolejowy.

PLAŻE

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie wyspy jej plaże, zajmujące w sumie ponad 60 km linii brzegowej, mają urozmaicony charakter. Znajdą tu Państwo plaże zarówno złociste z delikatnym, miałkim piaskiem, jak i niemal czarne, ostre i kamieniste. Najpiękniejsze wybrzeże, z miniaturową pustynią i rozległą złocistą plażą znajduje się w Maspalomas. To tu wiatr sirocco, niosący saharyjski piasek, utworzył słynne wydmy zajmujące obszar 250 hektarów, łagodnie opadające ku morzu piękną, piaszczystą wielokilometrową plażą. Obok rozciąga się na długości ponad 2,5 km Playa del Ingles, jedna z najbardziej popularnych ze względu na jasny piasek i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

SPORTY

Najciekawsze atrakcje dla płetwonurków znajdują się na północnym i wschodnim wybrzeżu wyspy. Na większości plaż popularne są: narty wodne, windsurfing i surfing. Często organizowane są na plażach konkursy latawców, rzeźb z piasku, siatkówki i piłki nożnej. Panują tu także doskonałe warunki do żeglowania. Amatorzy sportów lądowych i powietrznych również znajdą tu zajęcie: szybowanie, paralotniarstwo, wspinaczka, liczne pola golfowe, tenis ziemny, kolarstwo, trekking i wiele innych.

MASPALOMAS

Ukwiecona tropikalną roślinnością Maspalomas wygląda niczym oaza wśród saharyjskich wydm parku krajobrazowego Dunas de Maspalomas. To znana i lubiana, tętniąca życiem miejscowość, w której nie brak rozrywek, doskonałych hoteli, kwiecistych ogrodów i możliwości uprawiania sportów. Romantykom z pewnością spodoba się latarnia morska El Faro. Wybrzeż stanowi piękna, kilkukilometrowa plaża ze złocistym piaskiem. W Maspalomas znajdują się: Park Wodny Ocean Park, Skate Park, Park Rozrywki Holiday World. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Maspalomas – około 50 minut.

PLAYA DEL INGLES

Słynny rozrywkowy kurort Playa del Ingles położony tuż obok rozległego terenu wydm Dunas de Maspalomas, bezpośrednio przy wielokilometrowej piaszczystej plaży. W atrakcyjnym turystycznie mieście znajduje się promenada z licznymi barami, restauracjami, nocnymi klubami, dyskotekami, sklepami i wypożyczalniami sprzętu sportowego. Playa del Ingles tętni życiem przez cały rok. Wielu wrażeń dostarczają parki znajdujące się w sąsiedztwie Playa del Ingles – świat wodnych rozrywek Aquasur i botaniczno-zoologiczny Palmitos Park. Transfer autokarowy z lotniska do hoteli w Playa del Ingles – około 40 minut.

PLAYA DE TAURITO

Playa Taurito to piaszczysta plaża na południowym krańcu Gran Canarii. Miejscowość ta znajduje się na zachód od znanego kurortu Puerto Rico. Stanowi szereg kąpielisk ciągnących się wzdłuż wybrzeża. Przy plaży wznoszą się nowoczesne budynki hotelowe szczególnie ulubione przez turystów spędzających tu wczasy rodzinne. Za hotelami rozciągają się malownicze góry, tak charakterystyczne dla południowej części wyspy.

PUERTO RICO

Znana miejscowość wypoczynkowa usytuowana na południowo-zachodnim wybrzeżu Gran Canarii. Położenie w osłoniętej górami dolinie zapewnia dobrą pogodę przez cały rok. W zatoce znajduje się niewielka plaża z białym piaskiem i dwoma molami. W pobliskim porcie można korzystać z wielu atrakcji morskich, m. in. wypraw na połowy głębinowe i rejsów wokół wyspy. Obok portu biegnie nadmorska promenada. W głębi lądu znajduje się punkt widokowy z panoramą na całą zatokę Puerto Rico, skąd przy sprzyjającej pogodzie widać wulkan Teide – najwyższy szczyt sąsiedniej Teneryfy.Dzisiaj
21
Bezchmurnie
Jutro
23
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
22
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
242525262628282927262624
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191919192021222323232219