Lanzarote

Hiszpania

Formacja skalna przy brzegu. Wybrzeże jest kamieniste i nic na nim nie rośnie. Woda jest błękitna.
Ścieżka wyłożona kamiennymi płytkami. Wzdłuż niej rosną kaktusy. W oddali biały wiatrak.
Teren jest piaszczysty, czasem kamienisty. Wokół wiele wzniesień. Po lewej stronie biegnie kręta droga.

Lanzarote to gorąca wyspa kanaryjska, dosłownie i w przenośni. Odwiedzający ją turyści poczują nie tylko słoneczne ciepło, ale przede wszystkim żar ponad 100 wulkanów kształtujących wyspę i gorącą ziemię Parku Narodowego Timanfaya. Pełna kontrastów zachwyci nie tylko panującą na niej temperaturą, ale również pięknymi księżycowymi krajobrazami. Czarny wulkaniczny pył wnętrza wyspy łączy się ze złotym piaskiem pustyni, tworząc kolorowe mozaiki.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY NA LANZAROTE:

EURO, 1 EUR = ok. 4.37 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2024). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR, piwo w barze od 1 do 4 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR, przelot między wyspami od 50 do 100 EUR, promy między wyspami od 17 do 30 EUR, bilety autobusowe po wyspie zależą od długości trasy od 0.70 do 10 EUR.

KLIMAT NA LANZAROTE / KIEDY JECHAĆ NA LANZAROTE:

Na Lanzarote przez cały rok panuje doskonała pogoda do wypoczynku. Podobnie jak sąsiednia Fuerteventura wyspa ta posiada charakter pustynny. Średnia temperatura roczna kształtuje się w okolicach 22oC. Z uwagi na brak wysokich wzniesień występuje tu również bardzo niska ilość opadów, najniższa ze wszystkich wysp archipelagu kanaryjskiego. Warunki pogodowe w poszczególnych częściach wyspy mogą się od siebie nieco różnić. Na północy jest zazwyczaj bardziej wietrznie, występuje więcej opadów i większe zachmurzenie, strefa południowa zaś może cieszyć się ponad 2500 godzinami słońca w roku. W centrum Lanzarote panuje klimat przejściowy.

JĘZYK NA LANZAROTE:

Na Lanzarote obowiązuje język hiszpański (kastylijski). Nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku lub niemiecku.

CZAS NA LANZAROTE:

Pomiędzy Lanzarote a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 11.00 na Lanzarote.

KUCHNIA Z LANZAROTE / SMAKOWITOŚCI NA LANZAROTE:

Regionalna kuchnia ma korzenie w kulinarnych tradycjach Guanczów (pierwotnych mieszkańców wysp). Najbardziej popularne wśród typowo kanaryjskich potraw są: papas arrugadas – gotowane w mundurkach ziemniaki podawane z narodowym sosem mojo, potaje de berros – zupa z rukwi wodnej, sancocho (gotowana ryba), gofio – zapiekanki z mielonego jęczmienia lub kukurydzy z dodatkiem warzyw. Słynne jest wino Malvasia o bursztynowym kolorze pochodzące z Lanzarote. Bardzo popularne są również słodkie likiery np. bananowy.

PAMIĄTKI Z LANZAROTE:

Na Wyspach Kanaryjskich zakupy stwarzają możliwość negocjacji cen. Wyroby tradycyjnego rzemiosła to kosze plecione z liści palmowych, łozy czy liści bananowców, kunsztowna ceramika, ręcznie haftowane obrusy, koronki, a nawet instrumenty muzyczne, takie jak ludowe timple czy lokalna odmiana kastanietów – chacaras. Wielbiciele flamenco mogą tutaj skompletować nawet strój do tańca w specjalistycznych sklepach oferujących wachlarze, buty i spódnice.

PLAŻE NA LANZAROTE:

Zwolenników białych plaż zauroczy Papagaya na południu wyspy, uważana za najpiękniejszą. Jedną z najdłuższych i najbardziej popularnych jest wulkaniczna Playa Grande w Puerto del Carmen, gdzie na wielu kilometrach mieszają się przeróżne odcienie piasku, a gdzieniegdzie przyjemnego cienia dostarczają palmy. Na trasie pomiędzy Arrecife i Puerto del Carmen rozsianych jest wiele małych, zatokowych, urzekających plaż. Również Arrecife poszczycić się może złotą, miejską plażą El Reducto.

SPORTY

Na plaży w Playa del Carmen znajduje się wiele szkół nurkowania, wypożyczalnia jet ski, parasailing, windsurfing. Z portu można się wybrać na otwarte morze na nurkowanie i połowy ryb. Wyspa oferuje korty tenisowe, korty do squasha, przejażdżki konne, gokarty i szlaki do jazdy na rowerze. Costa Teguise zaprasza na 18-dołkowe pole golfowe.

PUERTO DEL CARMEN

To malownicza miejscowość usytuowana w południowo-wschodniej części Lanzarote. Sa tu zarówno piękne, łagodnie schodzące ku morzu plaże, jak i skaliste, romantyczne, spokojne zatoczki. Strefa hotelowa oddzielona jest od tętniącej nocnym życiem, barami i dyskotekami promenady, przez co zapewnia spokojny wypoczynek. Proponujemy długie spacery, wypoczynek na plaży pod palmami, dostarczające wiele emocji sporty wodne, zabawę w nocnych klubach i fascynujące wycieczki w ciągu dnia. Puerto del Carmen oddalone jest od stolicy wyspy Arrecife zaledwie o 15 km, które łatwo pokonać dzięki lokalnej komunikacji.

PUERTO CALERO

To niewielka miejscowość położona na zachód od Puerto del Carmen. Urzekające białe domki stanowią doskonały przykład tradycyjnej architektury Lanzarote. Ze względu na położenie to doskonałe miejsce na długie spacery i wyprawy wędkarskie.

PLAYA BLANCA

Playa Blanca leży na południowo-zachodnim krańcu Lanzarote i jeszcze do niedawna stanowiła cichą wioskę rybacką. Dzięki atrakcyjnym plażom obecnie jest najszybciej rozwijającym się i jednym z najważniejszych centrów turystycznych wyspy. Ciągnące się na długości 9 km wybrzeże posiada piękne, białe plaże idealne do kąpieli słonecznych i otoczone jest przez zatokę chroniącą od silnych wiatrów. Miejski kościół i uroczy port z promenadą, z którego pływają promy na pobliską Fuerteventurę w połączeniu z czystym powietrzem i księżycowym krajobrazem wulkanu Montana Roja sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie romantycznych wakacji z dala od miejskiego zgiełku. Centrum tej wypoczynkowej miejscowości oferuje liczne kluby, sklepy i restauracje. Z morskiego brzegu roztacza się bajeczny widok na ocean i leżącą niedaleko wyspę Fuerteventurę.

COSTA TEGUISE

Costa Teguise to wypoczynkowa miejscowość leżąca na wschodnim wybrzeżu Lanzarote. Przed wiekami to urocze miasteczko stanowiło stolicę wyspy. Do dziś zachowało się sporo zabytków; piękne pałace, historyczne kościoły i malownicza starówka z wąskimi uliczkami. Wybrzeże Costa Teguise należy do najbardziej malowniczych na wyspie dzięki formom powulkanicznym i czystej wodzie oceanu. W okolicy znajduje się położone na zboczu dawnego wulkanu, bardzo ładnie wkomponowane w pejzaż, pole golfowe o 18 dołkach.

PLAYA DORADA

Playa Dorada to nadmorska część wypoczynkowej miejscowości Costa del Papagayo z piaszczystą szeroką plażą Playa Blanca. Miejscowość znajduje się w centralnej części wschodniego wybrzeża wyspy. Wzdłuż plaży ciągnie się malowniczy, skalisty klif z licznymi barami, restauracjami i sklepami. Przy zagospodarowanej plaży można uprawiać żeglarstwo i snorkeling. Tutejsze wypożyczalnie oferują także kajaki, łódki i rowery wodne. Z wysokiego brzegu morskiego roztacza się piękny widok na ocean i leżącą niedaleko wyspę Fuerteventurę.Dzisiaj
25
Zachmurzenie małe
Jutro
23
Bezchmurnie
Pojutrze
24
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
242525262628282927262624
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191919192021222323232219