Costa Del Sol

Hiszpania

Po lewej skaliste wybrzeże. Jest porośnięte krzewami i palmami. Po prawej morze. W tle góry.
Biały budynek z kwadratową wieżą. Wokół palmy, drzewa i krzewy.
Po lewej plaża i budynki. Po prawej woda. W tle góry.

Słoneczne promienie wdzierają się tu w każdy zakamarek tworząc świetlne refleksy w misternych zdobieniach mauretańskich budowli. U stóp gór Sierra Nevada, wzdłuż złocistych plaż obmywanych ciepłym morzem, pośród gajów oliwnych, na plantacjach pomarańczy, w malowniczych wioskach i w przepięknych ogrodach Alhambry wakacje trwają niemal przez cały rok.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020).
Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 1 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 9 do 20 EUR, piwo w barze od 1 do 4 EUR, pizza od 5 EUR, bilety wstępu do muzeum od 1 do 4 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Costa del Sol uznawane jest za najcieplejszy region kraju. Dominuje tutaj klimat śródziemnomorski, lata są gorące i suche, a zimy ciepłe i wilgotne. Zimą średnia temperatura w najchłodniejszych miesiącach wynosi +16°C w dzień i od +7°C do +10°C w nocy. Jak przystało na Słoneczne Wybrzeże nawet zimą przez wiele godzin świeci słońce.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest hiszpański (kastylijski). Warto poznać podstawowe zwroty, ponieważ nie wszędzie będzie można porozumieć się w języku angielskim, szczególnie decydując się na samodzielne podróżowanie.

CZAS

Nie ma różnic w stosunku do czasu polskiego.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

To typowa kuchnia śródziemnomorska bazująca na owocach morza i regionalnych specjałach. Niemal każdy region ma charakterystyczną dla siebie potrawę, np. w Andaluzji jest nią gazpacho. Polecamy również dania typowe dla innych regionów, dostępne w większości lokalnych restauracji. Do potraw najbardziej popularnych zaliczyć można: ośmiornicę po galicyjsku, paellę z Walencji i kataloński pan tumaca. Po posiłku przyjemnie jest napić się bardzo popularnej sangrii – napoju przyrządzonego na bazie czerwonego wina i owoców.

CIEKAWE WYDARZENIA

Pod koniec kwietnia w Sewilli odbywa się festyn Feria de Abril. Na przełomie lipca i sierpnia w nadmorskim kurorcie Torremolinos organizowany jest Festival Flamenco. Pod koniec września w wielu miastach regionu hucznie obchodzone jest święto winobrania Vendimia.

PAMIĄTKI

Na lokalnych targach i bazarach sprzedawane są ręcznie malowane kafelki i gliniane dzbanki, szafran, oliwa z oliwek, prażone migdały, zioła oraz miejscowy specjał – szynka serrano. Miłośnicy flamenco mogą skompletować strój do tańca w specjalistycznych sklepach oferujących wachlarze, kastaniety, buty i spódnice.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Między miejscowościami położonymi na wybrzeżu działa komunikacja autobusowa i kolejowa. Malaga ma codziennie dogodne połączenia z Granadą, Sewillą i Kordobą. Taksówki to relatywnie tani środek komunikacji, lecz należy pamiętać, aby przed dłuższą trasą wcześniej uzgodnić cenę. Po Hiszpanii bardzo wygodnie i stosunkowo niedrogo podróżuje się wynajętym samochodem.

PLAŻE

Wybrzeże Costa del Sol ciągnące się na długości przeszło 160 km, oblane jest ciepłymi i bezpiecznymi wodami Morza Śródziemnego. Plaże przyciągają turystów mimo, że piasek w większości jest gruboziarnisty, w odcieniu szarości. Do jednej z dłuższych plaż należy Playa El Bajondillo w Torremolinos, a przy Playa del Lido znajduje się 7 kilometrowa promenada.

SPORTY

Ciepłe Morze Śródziemne zachęca do windsurfingu i żeglowania. W regionie jest wiele jaskiń z najpiękniejszymi galeriami, takich jak Hundidero-Gato – zapraszamy do ich zwiedzania. Sportem charakterystycznym dla regionu jest niewątpliwie golf – jest tu ponad 40 klubów golfowych. Ponadto, Costa del Sol oferuje takie rozrywki jak: tenis, squash, jeździectwo, siatkówkę plażową, gokarty, paragliding, trekking, kolarstwo górskie i nurkowanie.

TORREMOLINOS

To jedna z największych miejscowości turystycznych w całej Hiszpanii. Znajduje się zaledwie 15 km od Malagi. Kurort zapewnia liczne bary, kluby i dyskoteki gdzie nieustanna zabawa trwa dzień i noc. Po szaleństwach można wypocząć na długiej plaży, na przykład jednej z bardziej znanych Playa del Lido i zakosztować licznych plażowych atrakcji. Wieczorami oglądać można malowniczy zachód słońca spacerując 7-kilometrową promenadą wzdłuż wybrzeża. Zapraszamy również do zabawy w parku Crocodile Zoo Park, a także oddalonym od miasta o 3 km imponującym miasteczku wodnym. Transfer z lotniska w Maladze do Torremolinos – około 20 minut.

BENALMADENA

Miasteczko sąsiadujące z Torremolinos, oddalone od Malagi o 22 km, słynące z malowniczego portu jachtowego zbudowanego w stylu mauretańsko-andaluzyjskim. Kolejką Teleferico można wjechać na wzgórze, z którego rozciągają się fantastyczne widoki i panorama miasta. Oprócz typowych rozrywek w dyskotekach i barach oraz kąpieli słonecznych i morskich, zapraszamy do odwiedzenia parku Sea Life, w którym z bliska można oglądać rekiny; Parku Selvo Marina, gdzie delfiny i foki prezentują swoje umiejętności. Zabawy dostarczy także centrum rozrywki Tivoli Park.

ANTEQUERA

Mieszkańcy tego leżącego w sercu Andaluzji miasta twierdzą, że w całej Hiszpanii nie ma innej miejscowości z tak dużą liczbą kościołów. Antequera jest także wyjątkowo pięknie usytuowana, a na południe od miasta występują formy skalne El Torcal. Nad miastem góruje mauretański zamek Alcazaba, a na zboczu wzgórza mienią się w słońcu pobielane domy. Spośród dachów wyłaniają się wieże ok. 30 kościołów. Koniecznie trzeba zwiedzić kościół El Carmen, Arco de los Gigantes z XVI wieku oraz Kolegiatę de Santa Maria.

ESTEPONA

Estepona jest miastem usytuowanym pomiędzy Marbellą i Manivilą, u podnóża Sierra Bermeja, łańcucha górskiego otaczający miasto i chroniącego je od wiatrów i chłodniejszego klimatu z północy. Wycieczka stanowi doskonałą okazję, by zwiedzić starówkę Estepony, która zachowała typowe cechy budownictwa andaluzyjskiego. Białe domy są przyozdobione donicami z kwitnącymi, kolorowymi kwiatami. W Esteponie znajduje się również jedna z bardziej znanych szkół ujeżdżania koni andaluzyjskich.Dzisiaj
23
Pochmurnie
Jutro
24
Zachmurzenie duże
Pojutrze
23
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
161719202327292928231917
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
151415161820232423201816