Cypr

Po prawej stronie wzdłuż ulicy ciągną się kamienice. Przed kamienicami stoliki z krzesłami. Po lewej kawałek placu wyłożony kostką.
Leżaki na plaży widoczne od tyłu. Leżaki zwrócone są w stronę morza. Morze jest spokojne.

Narodziny Afrodyty rozpoczynają legendę jednej z piękniejszych wysp Morza Śródziemnego, urzekającej tak urodą i różnorodnością krajobrazu, jak i długą, tragiczną historią. Cypr olśniewa blaskiem plaż i skalistych wybrzeży oraz zachwyca zielonymi górami Troodos i zagubionymi wioskami na uboczu.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020). Przykładowe ceny: wstęp do muzeum ok. 5 EUR, butelka wina w sklepie od 4 do 10 EUR, butelka wina w restauracji od 8 do 20 EUR, piwo w pubie 4 EUR, woda mineralna w sklepie od 2 EUR, kolacja w restauracji od 20 EUR, sporty wodne ok. 10 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Cypr nazywany jest “Wyspą Słońca”, gdyż słoneczna pogoda panuje tu przez 340 dni w roku. Klimat jest typowo śródziemnomorski. Sezon zaczyna się piękną, bardzo ciepłą wiosną w kwietniu i trwa aż do końca października. Średnia temperatura nie spada w tym okresie poniżej 25°C. Poza sezonem letnim temperatura osiąga przyjemne dla spacerów 17°C, dlatego Cypr gości turystów przez cały rok. Wysoko w górach Troodos pogoda jest zmienna, wybierając się tam, należy zabrać ze sobą ciepłe swetry.

JĘZYK

Angielski jest tu codziennością i bez problemu można porozumieć się w tym języku.

CZAS

Pomiędzy Cyprem a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 13.00 na Cyprze.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Cypryjska kuchnia czerpie z tradycji śródziemnomorskich. Podstawą typowego jadłospisu są dania rybne i potrawy z owoców morza. Przyjemność dla podniebienia stanowią też lokalne owoce i warzywa: figi, orzechy, pestki, ziarna, oliwki. Najpełniej cypryjskie smaki oddaje meze — kulinarna przygoda, podczas której skosztować można nawet trzydzieści tradycyjnych dań! Potrawą mającą wielu zwolenników jest octapodi krasato — ośmiornice w czerwonym winie. Polecamy również cebulowy gulasz z wołowiny. Do najsłynniejszych win należy Commandaria — receptura tego trunku pamięta czasy Ryszarda Lwie Serce!

PAMIĄTKI

Cypr to wyspa pełna czarujących, głęboko zakorzenionych tradycji. Wioska Lefkaria słynie z przepięknych koronek i srebrnej biżuterii. Tutaj niemal każdy mieszkaniec zajmuje się ludowym rzemiosłem. Doskonałymi pamiątkami będą również gliniane lub miedziane naczynia, delikatnie aromatyczna woda różana, plecione kosze wiklinowe lub prawosławne ikony.

PLAŻE

Wszystkie plaże na Cyprze są publiczne. Urozmaicone wybrzeże sprawia, że można tu spotkać plaże kamieniste z grubymi, oszlifowanymi przez morze kamieniami lub plaże o piasku w kolorach od złotego, przez brunatny do niemal czarnego. W Protaras i w pobliskim kurorcie Ayia Napa plaże pokryte są złocistym piaskiem. Największe z nich to Flamingo, Pernera i słynna Fig Tree Bay. Należą one do najlepszych nad Morzem Śródziemnym i szczycą się tzw. “błękitną flagą” – wyróżnieniem za czystość. Równie piękne są niewielkie plaże rozrzucone wzdłuż wybrzeża oraz liczne, ustronne, piaszczyste zatoczki.

SPORTY

Wzdłuż wybrzeża działa wiele klubów sportów wodnych, między innymi można tu uprawiać: nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, jazdę na skuterach i nartach wodnych. Z portów można wypłynąć na popularne wśród turystów wyprawy na połowy ryb i rejsy, których celem jest podziwianie zachodu słońca. W Protaras i w Ayia Napa działają parki wodne. Góry stanowią doskonały teren do kolarstwa górskiego, wspinaczki, jeździectwa i spacerów szlakami górskimi. Wiele dziewiczych terenów umożliwia obserwację dziko żyjących zwierząt i ptactwa. Szczególna troska o naturę, a jednocześnie doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna powodują, że na Cyprze nie sposób się nudzić.

CYPR

PAPHOS

Paphos, to czwarte co do wielkości miasto na Cyprze, ważny ośrodek turystyczny. Za sprawą zabytków z wielu epok miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Będąc w pobliżu warto odwiedzić: Grobowce Królewskie, zamek bizantyjski z XIII w oraz starożytne mozaiki rzymskie. Według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta.

LIMASSOL

Miasto jest największym centrum turystycznym na Cyprze. Można tu doskonale się bawić w centrum życia nocnego, zażywać morskich kąpieli korzystając z plaż, z których trzy otrzymały “niebieską flagę”, delektować się spokojem w cichej dzielnicy Amathus, zwiedzać ruiny starożytnego miasta lub też korzystać z uciech w licznych parkach rozrywek. Warto mile spędzić czas spacerując przy zachodzie słońca po przepięknie położonej promenadzie z palmami. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym spodoba się park rozrywki “Luna Park”, park wodny “Water Mania”, a także tutejsze zoo.

LARNAKA

Miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu, w którego pobliżu znajduje się główny port lotniczy. Posiada niewielką plażę, wzdłuż której ciągnie się tętniąca życiem promenada oraz rozległą i długą plażę na obrzeżach. Obie są piaszczyste. Na końcu promenady znajduje się XVII-wieczny fort, w którym obecnie mieści się muzeum średniowiecza.

PROTARAS

Ta niewielki miejscowość położona nieopodal Ayia Napa w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym centrum turystycznym. Wzdłuż morskiego brzegu ciągnie się tu nowoczesna strefa turystyczna z licznymi hotelami, restauracjami, klubami i dyskotekami. Za sprawą lokalizacji w centralnej części wschodniego wybrzeża Cypru. Plaże w Protaras pokryte są złocistym piaskiem, a morze jest czyste i ciepłe. Dlatego tutejsze wody świetnie nadają się do nurkowania i innych sportów wodnych. Z Protaras do międzynarodowego lotniska w Larnace jedzie się około godziny.

AYIA NAPA

Kurort wypoczynkowy na wschodnim wybrzeżu Cypru, określany często mianem cypryjskiej Ibizy, w którym znajduje się wiele wspaniałych hoteli, sklepów, a także nocnych lokali i dyskotek. Wizytówką miejscowości są piaszczyste plaże z łagodnym zejściem, sprzyjające relaksującemu plażowaniu oraz uprawianiu wszelkich sportów wodnych. Miłośnicy przygód mogą wybrać się na podziwianie podwodnej flory i fauny oraz eksplorację jaskiń lub też wypróbować swoich sił w kitesurfingu. Warto także wybrać się do Aquaparku Waterworld oraz delfinarium.Dzisiaj
18
Pochmurnie
Jutro
28
Bezchmurnie
Pojutrze
29
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
161718222630323230272218
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
161717172023252625241917