15 lat Ecco Holiday Bezpieczne wakacje
  

Nasze biura rezerwacja_online infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia wg stawki operatora

Costa Blanca last minute

Costa Blanca
Zmień
 
wyszukiwanie zaawansowane »
Wybierz

Wybrane oferty

 Oferty dla zadanych kryteriów wyszukiwania zostały już wyprzedane.

Bardzo przepraszamy za niedogodności.

Nasza infolinia chętnie pomoże w znalezieniu dla Państwa innych propozycji.
Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 804 289 220 lub adresem mailowym sale@eccoholiday.com

Some items zamiast ceny

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.21 PLN (wg kursu NBP z dnia 06.09.2012). Przykładowe ceny: kawa w restauracji od 2 do 4 EUR, posiłek w restauracji od 10 do 20 EUR, piwo w barze od 2 do 4 EUR.

INFORMACJE OGÓLNE

Region obejmuje fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, o długości ok. 244 km, położony w Walencji, w okolicach Alicante z popularnymi kąpieliskami m.in. Benidorm, Calpe. Górzyste tereny tworzone przez skaliste góry Sierra Aitana malowniczo kontrastują z zielonymi nizinami porośniętymi jodłowymi lasami oraz z klifowymi i wydmowymi wybrzeżami. Białe kwiaty migdałowca, biały piasek i kredowe gleby wpłynęły na to, że Costa Blanca zwane jest Białym Wybrzeżem.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Panuje tu klimat ciepły, śródziemnomorski. Średnia roczna temperatura wynosi prawie 20ºC. W regionie znajdziemy wzgórza, łańcuch górskie. Góry i morze sprawiają, że panuje tu mikroklimat, idealny do życia. Przyroda śródziemnomorska.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest hiszpański (kastylijski). Warto poznać podstawowe zwroty, ponieważ nie wszędzie będzie można porozumieć się w języku angielskim, szczególnie decydując się na samodzielne podróżowanie.

CZAS

Nie ma różnic w stosunku do czasu polskiego.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Kultura gastronomiczna Costa Blanca ukształtowana została w dużej mierze przez przeszłość mauretańską i rolniczą regionu, ale również nie można zapomnieć o korzeniach śródziemnomorskich. Do najbardziej typowych przystawek należą wyroby peklowane (tuńczyk lub pelamida, z których przygotowuje się tradycyjne "bulls" i "mojamę"), wyroby garmażeryjne (butifarra, langaniza, blanquet - biała kiełbasa) oraz ninxos, czyli małe pizze ze szpinakiem. Spośród potraw rybnych należy wymienić "suguet de peix"- zupę ze skalistej ryby oraz słynne danie z dorsza- "borreta". Ryż, ważny produkt kuchni Costa Blanca, jest składnikiem "arros amb fassols i naps" podawany z fasolką i brukwią. Może być także podawany z rozlanym na wierzchu jajkiem. Najbardziej popularne desery w tym regionie to chleb figowy, który jest głównym deserem pielgrzymów raz "turrony" i lody przygotowywane przez miejscowych rzemieślników z Jijona. Polecane są także obwarzanki anyżowe, pierożki z manioku oraz ciasto z serem.

CIEKAWE WYDARZENIA

Costa Blanca to miejsce wyróżniające się licznymi fiestami. Turystów nie powinien dziwić widok kolorowych kostiumów, zgiełk na ulicach, muzyka, ogień, czy procesje i pielgrzymki. Najbardziej znana pielgrzymka wiedzie do klasztoru Santa Faz (Święte Oblicze). Odbywa się w pierwszy czwartek po Niedzieli Wielkanocnej i gromadzi tysiące pielgrzymów, kierujących się do miasta San Juan. Wyjątkowo obchodzony na Białym Wybrzeżu jest Wielki Tydzień. Odbywają się tu procesje, z których najbardziej znane odbywają się w Orihuela, Crevillente, Alicante. Las Hogueras (Święto Ognia) to bodaj najhuczniej obchodzone święto Costa Blanca. Trwa od 20 do 24 czerwca i jest uroczystością z okazji nadejścia lata. Ulice i place Alicante stają się na ten czas miejscem zabawy, kolorów, muzyki oraz humorystycznych monumentów zwanych "hogueras", które w finałowym momencie, w Noc Ognia 24 czerwca, zostają spalone. W ponad pięćdziesięciu miastach Białego Wybrzeża obchodzi się święto Mauretanów i Chrześcijan. Odtwarzane są wówczas historyczne bitwy średniowiecza i epoki nowożytnej. Są także defilady wojsk oraz walki rusznikarzy.

PLAŻE

Piaszczyste plaże rozpościerają się wzdłuż całego wybrzeża, najbardziej popularne plaże znajdują się w znanych ośrodkach turystycznych Denia, Benidorm, Calpe. Warto także poopalać się na plażach w Torrevieja, El Campelo, Santa Pola, Javea oraz Villajoyosa.

PAMIĄTKI

Bez wątpienia, najczęściej kupowanym towarem w regionie Costa Blanca są wina, które nie są eksportowane poza Hiszpanię, co czyni je jeszcze lepszą pamiątką po słonecznych wakacjach. W większości miejscowości turystycznych jest wiele sklepów oferujących pamiątki związane z miastem, regionem czy fiestami. Najczęściej kupowanie są zdobione kastaniety, hiszpańskie byki, wachlarze i koszulki. Region Costa Blanca słynie z wspaniałych wyrobów ceramicznych i klepsydr z drobnym, białym piaskiem mających przypominać o delikatnym piasku z wakacji. Popularne są wyroby z muszli i skóry.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Połączenia między Costa Blanca a reszta kraju i całą Europą są znakomite - mowa tu zarówno o drodze lądowej jak i powietrznej. Lotnisko Alicante, znajdujące się pomiędzy Alicante a Elche, przyjmuje rocznie ponad 8 milionów pasażerów. Jest siódmym, co do wielkości, lotniskiem w Hiszpanii. Sieć dróg łączy północ regionu z południem. Łączy się także z autostradami całej Hiszpanii oraz Europy. Stałe połączenia z wyspami (między innymi z Balearami) oferuje port w Deni.

miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
średnia temperatura powietrza w °C - - - 15 25 28 28 28 24 19 - -
średnia temperatura wody w °C - - - 10 17 20 23 24 23 18 - -

 

Szybki kontakt