Turcja

Położona na dwóch kontynentach i obmywana przez turkusowe wody czterech mórz to orientalna kultura w najlepszym wydaniu. Luksusowe hotele i najnowsze technologie kontrastują z religią islamu oraz codziennym życiem mieszkańców, ich tradycjami i obyczajami. Bogactwo historii, zabytków i dorobku kulturalnego w połączeniu z pięknymi pejzażami gór i złocistych plaż, egzotyczną roślinnością i fascynującą przyrodą przyciągają turystów z całego świata.WALUTA

Lira Turecka TRY, 1 TRY = 0,63 PLN (wg kursu NBP z marca 2020). Płatności w sklepach i restauracjach można dokonywać zarówno w EUR i w USD, nie ma też problemu z wymianą na liry obu walut.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Turcja to słoneczny kraj, sezon wypoczynkowy rozpoczyna się w kwietniu, a kończy na przełomie września i października. Wiosną i jesienią panuje pogoda wymarzona do zwiedzania starożytnych zabytków i przepięknych krajobrazów ukrytych w głębi kraju. Maj, czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące do zwiedzania. Osobom ceniącym gorące lato, przesycone słońcem plaże i ciepłe morze, polecamy wyjazd w ciągu całego sezonu letniego. Lata są bardzo wilgotne, dlatego należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów szczególnie podczas pobytu w lipcu i sierpniu.

JĘZYK

Obowiązuje język turecki. W miejscowościach turystycznych nie ma problemów w porozumiewaniu się również po angielsku, niemiecku, a nawet rosyjsku.

CZAS

Pomiędzy Turcją a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 13.00 w Turcji.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Turecka kuchnia pełna jest aromatycznych przypraw kuszących podniebienie. Najsłynniejszą potrawą turecką jest dobrze znany kebab (doner), podawany tu na tysiące sposobów. Warte skosztowania są również inne typowe dania np.: kofte – pulpeciki z siekanego mięsa, gozleme – turecki naleśnik przekładany serem owczym, ziemniakami lub mięsem, sigara borek – rurki z ciasta francuskiego z białym serem. Bardzo smaczna jest także turecka pizza. Ze słodyczy polecamy przede wszystkim tureckie chałwy, np. pismaniye, wyglądającą jak motek bawełny o smaku waty cukrowej, a także lokum, czyli bardzo słodkie tureckie galaretki. Ponadto Turcja słynie z suszonych daktyli, pistacji, orzechów – zarówno osobno, jak i zatopionych w słodkiej chałwie lub innych polewach czy posypkach. Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest raki – wódka z winogron destylowana z ziarnami anyżu. Doskonałe są również wina tureckie, nie sposób odmówić sobie również kawy po turecku – ponoć najlepszej kawy na świecie. Również świeże i dojrzewające w słońcu owoce przyciągają spragnionych turystów, na niemal każdej ulicy można zakupić świeżo wyciskany sok z granatów lub pomarańczy.

PAMIĄTKI

W dziesiątkach sklepów i sklepików na bazarach sprzedawcy prześcigają się w zachwalaniu swego towaru. Oszałamiają zapachy przypraw, kolory tkanin i przepych biżuterii. W atmosferze orientalnego targu odbywa się spektakl przebierania i targowania się do uzyskania zadowalającej ceny. Szczególną atrakcję stanowią kolorowe, ręcznie tkane dywany. Najczęściej kupowane są wyroby skórzane: torby, buty, ubranie oraz biżuteria oraz różnokolorowe szale. Pamiątką – smakołykiem jest smaczny miód piniowy. Jedną z najpopularniejszych pamiątek jest tzw. oko proroka w postaci zawieszki czy breloczka, które podobno chroni przed złym spojrzeniem i ludzką zawiścią.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych pozwala dostać się w każde miejsce Turcji w miarę szybko i wygodnie. Autobusy wyposażone są w klimatyzację, bezprzewodowy internet i ekrany do oglądania telewizji umieszczone w zagłówkach siedzeń. Cena biletu obejmuje napoje roznoszone przez stewardów. W obrębie regionów turystycznych poruszać się można dolmuszami, czyli kilkuosobowymi, tanimi busami, które kursują z dużą częstotliwością i zatrzymują się w dowolnym miejscu na żądanie pasażera. Również samodzielne zwiedzanie wynajętym samochodem pozwala dowolnie wybrać interesujące nas miejsca. Prosimy jednak uważać na dość duże zatłoczenie w rejonach turystycznych i brawurowy sposób jazdy tureckich kierowców.

ALANYA

Największy turecki kurort nad Morzem Śródziemnym rozciąga się wzdłuż wybrzeża, z głęboko wnikającym w morze półwyspem, na którym znajduje się symbol miasta – XIII-wieczna forteca z czerwoną wieżą. Długie, szerokie, piaszczysto-żwirowe plaże sprzyjają wypoczynkowi i uprawianiu sportów wodnych. Z miejskiego portu można wyruszyć na rejs wzdłuż wybrzeża kryjącego wiele jaskiń i grot: Grotę Panien, Grotę Zakochanych, Grotę Piratów, Jaskinię Fosforyzującą. Spacer po przepięknej promenadzie, kolacja w jednej z licznych tawern i widok zachodzącego za horyzont słońca oglądany ze szczytu wzgórza na półwyspie Alanya – to niewątpliwie przyjemności wieczoru. Liczne dyskoteki, puby, bary i kluby nocne oraz muzyka na żywo pod Czerwoną Wieżą zapewnią zabawę do białego rana.

KONAKLI

Konakli to spokojny fragment wybrzeża Riwiery Tureckiej, położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Alanyi. Dobrze funkcjonująca komunikacja (dolmusze) sprawia, że odpoczywając w Konakli można z łatwością korzystać ze wszystkich uroków Alanyi.

KESTEL

Malownicza miejscowość wypoczynkowa położona 5 km od centrum sławnego kurortu Alanya. Górskie krajobrazy, plaża i spokojnie wody Morza Śródziemnego – to główne atrakcje regionu. Miasteczko stanowi atrakcyjne miejsce wakacyjnego wypoczynku ze względu na dobrą bazę hotelową, okoliczne zabytki, sieć sklepów, dyskotek i innych miejsc turystycznych rozrywek.

AVSALLAR

Avsallar to miejscowość wypoczynkowa z piaszczystymi plażami o drobnymi piasku. W ostatnim czasie powstało tu wiele dużych kompleksów hotelowych i rozwinęła się infrastruktura turystyczna z licznymi sklepami i restauracjami. Jednak nadal istnieją tu rozlegle połacie zielonych lasów, gdzie można wypoczywać w otoczeniu śródziemnomorskiej przyrody. Avsallar posiada bardzo dobre połączenia z Alanyą i Antalyą, gdzie znajduje się port lotniczy. Przez miejscowość przepływa malownicza rzeka Alara. Na jej brzegu znajduje się wspaniale zachowany karawanseraj pochodzący z XII wieku.

OKURCALAR

Niewielka miejscowość turystyczna położona 40 km na zachód od znanego kurortu Alanya. Znajduje się tu wiele luksusowych hoteli, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Turkusowe morze, szeroka plaża i zarys gór w oddali to atuty tego miejsca. Nadmorska miejscowość posiada bardzo dobre połączenie drogowe z Alanyą i innymi kurortami na Riwierze Tureckiej, dzięki położeniu przy biegnącej wzdłuż wybrzeża trasie szybkiego ruchu.

SIDE

Miejscowość znana jest przede wszystkim z pozostałości świątyni Ateny i Apollina pochodzących z II w. oraz innych, położonych w centrum, cennych zabytków architektury. Znajduje się tu także wiele luksusowych hoteli, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów, a turkusowe morze i szerokie, piaszczyste plaże to główne atuty tego miejsca.

BELEK

Belek to golfowa stolica Turcji. Świetnie utrzymane pola golfowe i pięciogwiazdkowe hotele najwyższej klasy, przyciągają tu rzesze najbardziej wymagających turystów z całego świata.

WAŻNE INFORMACJE
Rytm życia wyznacza religia, która nakazuje muzułmanom o określonych godzinach modlić się gdziekolwiek się znajdują. Turcy są niezwykle wrażliwi na obce zwyczaje, radzimy powstrzymać się od publicznego okazywania uczuć, uszanować miejsca religijne poprzez właściwy strój oraz wykazać szczególny dystans wobec Turczynek.


Dzisiaj
18
Pochmurnie
Jutro
18
Bezchmurnie
Pojutrze
18
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
141518212530333331262120
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
161616172023252526232017