Portugalia

Portugalia to nieduży kraj, który ma bardzo wiele do zaoferowania. Słynie z bajkowych widoków, życzliwości mieszkańców, żeglarskich opowieści, piłki nożnej, wspaniałej kuchni i niezwykle bogatej kultury. Oferuje turystom kilometry pięknych piaszczystych plaż, urokliwe zatoczki schowane i 300 słonecznych dni. Ale to także miejsce warte zwiedzenia, poznania jego zabytków, kultury i tradycji.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020). Przykładowe ceny: kawa (filiżanka): 0,50-1,50 EUR, woda mineralna (butelka): 0,50-1EUR, obiad: 15-20 EUR, piwo: 1-2,00 EUR, chleb: 1,50-2 EUR, bagietka: 0,40-0,60 EUR, ser topiony: 0,50 EUR, herbata: 1,00-1,25 EUR, kruche ciastka: 1 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Najlepszą porą na zwiedzanie Lizbony jest koniec wiosny i początek jesieni, można wtedy cieszyć się piękną pogodą i uniknąć upałów panujących w lipcu i sierpniu. .

JĘZYK

Językiem urzędowym jest język portugalski.

CZAS

W Lizbonie i całej Portugalii obowiązuje czas GMT (Greenwich Mean Time) – jest o godzinę wcześniej niż w Polsce.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Tradycje kulinarne miasta stanowią część kuchni portugalskiej, która składa się przeważnie z prostych lecz smacznych potraw. Na charakter kuchni wpływ miała bliskość oceanu, Rzymianie, muzułmanie oraz odkrycia geograficzne. Portugalia znana jest z różnorodności przyrządzanych ryb i wszelkiego rodzaju owoców morza oraz bogato przyprawionych potraw. Do najpopularniejszych przypraw należą: cynamon, curry, szafran, kolendra. Szczególne miejsce w kuchni portugalskiej zajmują sardynki i dorsze, przyrządzane na wiele sposobów. Tutejsze sardynki uważane są za najtłustsze i najsłodsze na świecie, najlepiej smakują wędzone lub grillowane.
Do najbardziej charakterystycznych potraw kuchni portugalskiej należą:bacalhau á bras – suszony i solony dorsz, pieczony z ziemniakami, jajkiem i czosnkiem, caldo verde – zielona zupa z bardzo drobno pokrojonej, włoskiej kapusty oraz ziemniaków, cebuli, czosnku i kawałków kiełbasy, porco a alentejana – wieprzowina gotowana z małżami i pastel de nata – tarta z nadzieniem budyniowym, pochodząca z lizbońskiej dzielnicy Belém. Portugalia należy do światowych potentatów w produkcji różnorodnych win, jednak przede wszystkim słynie z Porto i Madery. Ponadto wyrabia się tu wiele rodzajów sera, np.cabreiro, serra de estrella,serpa czy requeijao.

PAMIĄTKI

Najlepszym miejscem do zakupu tradycyjnych pamiątek i regionalnych wyrobów są okolice zamku Św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge) oraz dzielnica Bairro Alto. Można tam znaleźć duży wybór sztuki ludowej i tradycyjnego rękodzielnictwa oraz wiele regionalnych artykułów spożywczych. Do najczęściej kupowanych pamiątek należą tutejsze wina, wyroby mosiężne, koronki, safian, wyroby z wikliny i kutego żelaza oraz azulejos – zdobione płytki ceramiczne.

CIEKAWE WYDARZENIA

W lutym organizowany jest jeden z największych w kraju festiwali muzyki fado. W lipcu i sierpniu odbywają się Estoril Festival i Sintra Music Festival – występy zespołów muzycznych i tanecznych. Na przełomie lipca i sierpnia ma miejsce jarmark rękodzieła Feira do Artesanato. Ważnym wydarzeniem w życiu miasta jest również odbywający w listopadzie Festiwal Wina.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

W mieście działa rozbudowana i sprawnie działająca sieć autobusów i tramwajów (w tym linie z zabytkowymi wagonami). Autobusy i tramwaje kursują codziennie od 05:00-06:00 do 01:00. Później jeżdżą autobusy nocne. Bilety jednorazowe można kupić w kioskach i biurach sprzedaży biletów. Należy zawsze pamiętać o konieczności kasowania biletów. Metro składa się z czterech linii (niebieskiej, żółtej, czerwonej i zielonej) obejmujących zarówno starówkę, jak i część przedmieścia. Metro czynne jest codziennie od 06:30 do 01:00. Bilety można kupić na wszystkich stacjach metra. Bilet jednorazowy może być użyty na różnych liniach pod warunkiem nie wychodzenia z metra. Należy zawsze pamiętać o konieczności kasowania biletów w maszynach przy bramkach wejściowych.

PLAŻE

Położona na lewym brzegu Tagu miejscowość Costa da Caparica posiada najlepsze plaże w odległości kilkunastu kilometrów od Lizbony. Plaża Guincho znajduje około 30 km na zachód od Lizbony, nieopodal Cascais. Z powodu dużych fal oraz silnego wiatru stanowi ulubione miejsce miłośników surfingu i windsurfingu. Praia da Adraga to otoczona wysokimi klifami plaża uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Znajduje się 15 km na północ od Guincho, w pobliżu Sintry (około 40 km od Lizbony). Plaża Ericeira rozciąga się nieopodal malowniczej miejscowości Ericeira około 54 km od Lizbony. Okoliczne wody stanowią doskonałe miejsce do surfowania. Do Ericeiry najprościej dotrzeć autobusem z Campo Grande.

LIZBONA

Lizbona jest stolicą, największym miastem oraz centrum gospodarczo-finansowym, politycznym i kulturalnym Portugalii. Miasto zamieszkuje około 600 tys. mieszkańców, a cała aglomeracja liczy pond 2,6 mln mieszkańców. Lizbona leży na wybrzeżu Atlantyku u ujścia rzeki Tag. Niezwykle malownicze miasto oferuje nieprzebrane bogactwo atrakcji turystycznych i kulturalnych, wspaniałą kuchnię, pełne niepowtarzalnego uroku miejsca i zaułki.

Stolica dawnego mocarstwa kolonialnego poszczycić się może wieloma bezcennymi zabytkami. Do najciekawszych należy Mosteiro dos Jerónimos – Klasztor Hieronimitów, położony w dzielnicy Belem. Kompleks klasztorny uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, będącego połączeniem gotyku i renesansu. Krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych w Portugalii i zdobione są m.in.: karawelami, linami kotwicznymi i koralami. W tym samym stylu utrzymana jest Torre de Belém stanowiąca doskonały przykład XV-wiecznej architektury militarnej. Wieża jest symbolem złotego wieku odkryć i ówczesnej potęgi militarnej Portugalii. W 1983 Torre de Belém znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Górujący nad miastem Zamek Św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge) to dawna arabska forteca wzniesiona w XII wieku na fundamentach budowli zbudowanej przez Wizygotów w V wieku. Romańska Katedra z XII wieku została wzniesiona przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po pokonaniu Maurów.

REGION ALGARVE

ALBUFEIRA
Miasto tak sławne, że stało się turystyczną stolicą Algarve. Dawniej mała wioska turystyczna, dziś najbardziej popularne miasto wypoczynkowe wybrzeża. Oprócz hoteli rozlokowanych przy plażach, można tu spacerować po starówce i pomiędzy mauryjskimi białymi domkami wybudowanymi na stromym zboczu. Plaża jest tu naprawdę imponująca, długa i szeroka, pokryta drobnym, złotym piaskiem, łagodnie opadająca do morza. W ciągu dnia polecamy liczne sporty wodne, wieczorem rozrywki w knajpkach na starówce. Transfer z lotniska w Faro do hoteli w Albufeira – około 60 minut.

QUARTEIRA
Doskonały wybór dla osób pragnących wypocząć w mniejszej, bardziej spokojnej miejscowości, jednak mieć bliski dostęp do atrakcji dużego kurortu. Quarteira to nieduża miejscowość położona tuż obok Vilamoura. Transfer z lotniska w Faro do hoteli w Quarteira – około 30 minut.

VILAMOURA
Ta turystyczna miejscowość leży niedaleko Quarteiry i stanowi prężnie rozwijający się nadmorski kurort. Znajduje się tu sporo nowoczesnych hoteli i ośrodków rekreacyjnych. Region słynie z najlepszych w Europie pól golfowych. Do tutejszego portu jachtowego przez cały rok przybijają łodzie z całego świata. W mieście mieści się Museum Cerra da Vila z kolekcją pozostałości z czasów Rzymian, Maurów i Wizygotów oraz niewielkie muzeum przybliżające historię kolonii. Miejscowe wykopaliska eksponują pozostałości budowli z czasów Imperium Rzymskiego.Dzisiaj
7
Całkowite zachmurzenie
Jutro
13
Rozproszone chmury
Pojutrze
11
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131416171922242524211714
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
131313141517171717171614