Portugalia

Jak pisał XVI-wieczny poeta epicki Luis Vaz de Camöes, kraj ten leży „tam, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”. Naturalne piękno Portugalii przez większość czasu podkreśla błękitne niebo, a białe plaże , otoczone często klifowym wybrzeżem, romantyczne miasteczka oraz życzliwi ludzie przyciągają do tego państwa turystów z całego świata. Portugalia potrafi oczarować różnorodnymi atrakcjami oraz złożoną kulturą, a przemierzając ją, warto spróbować wszystkiego po trochu.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

EURO, 1 EUR = ok. 4,53 PLN (wg kursu NBP z maja 2021r).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 1 Euro,
  • kawa w restauracji od 1,5 Euro,
  • piwo w barze od 2 Euro,
  • obiad w restauracji od 15 Euro,
  • fast food od 1,8 Euro.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Pod względem klimatu Portugalia jest doskonała dla osób nie lubiących zbyt dużych upałów. Dzięki oceanicznym wiatrom nie jest tu nigdy ani zbyt gorąco, ani zimno. Doskonała do wypoczynku pora i ciepłe morze rozpoczynają się na przełomie maja i czerwca i trwają do listopada.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest portugalski. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim.

CZAS:

Po przybyciu do Portugali zegarki należy cofnąć względem polskiego czasu o godzinę.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V, 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: C i F.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Portugalia słynie ze smacznej i zróżnicowanej kuchni. Potrawą najbardziej smakującą Portugalczykom jest sztokfisz (suszony dorsz, z którego przyrządza się np.: pasteis de bacalhau – przyprawione ziołami pulpeciki z masy zmieszanej z dorsza i ziemniaków). Popularnym portugalskim fast foodem są grillowane sardynki. Portugalia słynie również z przepysznych, tradycyjnie robionych serów. Będąc w Portugalii obowiązkowo należy skosztować lokalnych win – porto i madera, które są  wysoko oceniane w światowych rankingach.

PAMIĄTKI:

Portugalia jest największym na świecie producentem naturalnego korka. Popularne są więc pamiątki w postaci biżuterii z korkowymi elementami, a także torebki, czapki, piórniki,  długopisy oraz magnesy. Doskonałym prezentem będą również wyroby z wikliny, kapelusze i kosze słomiane, a także wyroby z miedzi i cyny oraz drewniane figurki. Bardzo popularne są  azulejos – to zdobione, często opowiadające jakąś historię, płytki ceramiczne. Dla koneserów win warto nabyć wino PORTO.

CIEKAWE WYDARZENIA:

W maju odbywają się barwne procesje w miejscowości Loule. W lipcu obchodzone są święta Senhora do Carmo, którym towarzyszy jarmark w Faro. W sierpniu odbywa się barwny jarmark przy okazji obchodów lokalnego święta w Castro Marim. 18 maja w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, kiedy to większość muzeów w kraju jest otwarta po zmierzchu, a wstęp jest bezpłatny.

TRANSPORT:

W Portugalii honorowane jest polskie prawo jazdy, obowiązuje ruch prawostronny. Doskonale funkcjonuje sieć lokalnych połączeń autobusowych zarówno pomiędzy miejscowościami turystycznymi na wybrzeżu Algarve jak i do nieco bardziej oddalonych miejsc. Bardzo wygodnie podróżuje się koleją. Łatwo można wynająć samochód, ale trzeba liczyć się z korkami i utrudnieniami związanymi z licznymi jednokierunkowymi ulicami. Decydując się na przejazd taksówką warto ustalić opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.Dzisiaj
21
Bezchmurnie
Jutro
24
Bezchmurnie
Pojutrze
23
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131416171922242524211714
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
567811131514141186