Portugalia

Jak pisał XVI-wieczny poeta epicki Luis Vaz de Camöes, kraj ten leży „tam, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”. Naturalne piękno Portugalii przez większość czasu podkreśla błękitne niebo, a białe plaże , otoczone często klifowym wybrzeżem, romantyczne miasteczka oraz życzliwi ludzie przyciągają do tego państwa turystów z całego świata. Portugalia potrafi oczarować różnorodnymi atrakcjami oraz złożoną kulturą, a przemierzając ją, warto spróbować wszystkiego po trochu.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

EURO, 1 EUR = ok. 4,53 PLN (wg kursu NBP z maja 2021r).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 1 Euro,
  • kawa w restauracji od 1,5 Euro,
  • piwo w barze od 2 Euro,
  • obiad w restauracji od 15 Euro,
  • fast food od 1,8 Euro.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Pod względem klimatu Portugalia jest doskonała dla osób nie lubiących zbyt dużych upałów. Dzięki oceanicznym wiatrom nie jest tu nigdy ani zbyt gorąco, ani zimno. Doskonała do wypoczynku pora i ciepłe morze rozpoczynają się na przełomie maja i czerwca i trwają do listopada.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest portugalski. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim.

CZAS:

Po przybyciu do Portugali zegarki należy cofnąć względem polskiego czasu o godzinę.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V, 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: C i F.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Portugalia słynie ze smacznej i zróżnicowanej kuchni. Potrawą najbardziej smakującą Portugalczykom jest sztokfisz (suszony dorsz, z którego przyrządza się np.: pasteis de bacalhau – przyprawione ziołami pulpeciki z masy zmieszanej z dorsza i ziemniaków). Popularnym portugalskim fast foodem są grillowane sardynki. Portugalia słynie również z przepysznych, tradycyjnie robionych serów. Będąc w Portugalii obowiązkowo należy skosztować lokalnych win – porto i madera, które są  wysoko oceniane w światowych rankingach.

PAMIĄTKI:

Portugalia jest największym na świecie producentem naturalnego korka. Popularne są więc pamiątki w postaci biżuterii z korkowymi elementami, a także torebki, czapki, piórniki,  długopisy oraz magnesy. Doskonałym prezentem będą również wyroby z wikliny, kapelusze i kosze słomiane, a także wyroby z miedzi i cyny oraz drewniane figurki. Bardzo popularne są  azulejos – to zdobione, często opowiadające jakąś historię, płytki ceramiczne. Dla koneserów win warto nabyć wino PORTO.

CIEKAWE WYDARZENIA:

W maju odbywają się barwne procesje w miejscowości Loule. W lipcu obchodzone są święta Senhora do Carmo, którym towarzyszy jarmark w Faro. W sierpniu odbywa się barwny jarmark przy okazji obchodów lokalnego święta w Castro Marim. 18 maja w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, kiedy to większość muzeów w kraju jest otwarta po zmierzchu, a wstęp jest bezpłatny.

TRANSPORT:

W Portugalii honorowane jest polskie prawo jazdy, obowiązuje ruch prawostronny. Doskonale funkcjonuje sieć lokalnych połączeń autobusowych zarówno pomiędzy miejscowościami turystycznymi na wybrzeżu Algarve jak i do nieco bardziej oddalonych miejsc. Bardzo wygodnie podróżuje się koleją. Łatwo można wynająć samochód, ale trzeba liczyć się z korkami i utrudnieniami związanymi z licznymi jednokierunkowymi ulicami. Decydując się na przejazd taksówką warto ustalić opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.Dzisiaj
14
Słabe opady deszczu
Jutro
14
Słabe opady deszczu
Pojutrze
16
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131416171922242524211714
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
567811131514141186