Kos

Grecja

Widok na morze od strony lądu. W morzu ostre formacje skalne. W oddali góry.
Kościół na wzniesieniu. Budynek jest biały z niebieskim dachem i krzyżem na kopule.
Niebieski motocykl stoi przy budynku. Budynek ma białe ściany. Rosną przy nim różowe kwiaty.

Kos leży w archipelagu Sporadów Południowych, u wybrzeży Turcji. Wybrzeża Kos to ciągnąca się kilometrami plaża o zmieniających się odcieniach piasku obmywanego turkusowymi wodami Morza Egejskiego. Z górzystą wyspą nieodłącznie wiąże się postać słynnego lekarza Hipokratesa, żyjącego tu około V wieku przed naszą erą. Z tamtych czasów zachowały się fragmenty szkoły medycznej Asklepionu założone prawdopodobnie już po jego śmierci. Jedną z zalet wyspy jest niewątpliwie jej spokojna i rodzinna atmosfera.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

EURO, 1 EUR = ok. 4,51 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Wymiany walut można dokonać w bankach i większych hotelach (z wyjątkiem małych miejscowości), akceptowana jest większość kart płatniczych takich jak American Express, Diner’s Club International, Mastercard, Visa.

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna od 2 EUR
  • kawa w restauracji od 3,5 EUR
  • obiad w restauracji od 12 EUR
  • piwo lokalne 3 EUR
  • pizza od 8 EUR
  • butelka wina od 3,5 EUR
  • znaczek pocztowy do Polski 0,65 EUR

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Na wyspie panuje łagodny klimat przez większą część roku. Sezon zaczyna się w maju i trwa do końca października. Latem powietrze przyjemnie chłodzi północno-zachodni wiatr, który doceniają plażowicze i żeglarze.

JĘZYK:

Obowiązuje język grecki. Nie ma również problemów w porozumiewaniu się po angielsku.

CZAS:

Pomiędzy Kos a Polską jest godzina różnicy, godz. 12.00 w Polsce = godz. 13.00 na Kos.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI:

Goszcząc na Kos warto spróbować pulpetów mięsnych keftedes z dodatkiem czosnku i ziół; krewetek w sosie pomidorowym lub białym winie oraz typowych papucaki. Polecamy również wyśmienite owoce morza oraz lekkie białe wino Retsina o żywicznym aromacie.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Od lipca do sierpnia trwa na wyspie Festiwal Hipokratesa. Odbywa się wówczas wiele koncertów, przedstawień teatralnych, pokazów tańca ludowego i współczesnego oraz wystaw sztuki. Większość z tych wydarzeń ma miejsce w średniowiecznym zamku Joannitów w mieście Kos. W sierpniu trwa także festiwal wina i festiwal miodu, w trakcie którego można spróbować lokalnych delicji przygotowanych w oparciu o ten złocisty przysmak.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Najprzyjemniejszy sposób zwiedzania wyspy to wycieczki rowerowe lub wyprawy na skuterach. Szereg miejscowości można zobaczyć także podróżując autobusem. Jednak z uwagi na rozkład jazdy, który często ulega zmianie, należy upewnić się co do możliwości powrotu. Znacznie droższym środkiem transportu są taksówki. Są one wyposażone taksometry, ale należy pamiętać, iż ceny są umowne i za każdym razem lepiej ustalić koszt przejazdu z góry.

PLAŻE:

Ponad 70 % wybrzeża to rozległe piaszczyste plaże. Do najpopularniejszych należą plaża Lambi w Kos, która rozciąga się od basenu portowego. Można tu bez problemów wynająć parasol i leżak oraz skorzystać z usług licznych kafejek i restauracji. Warto wspomnieć o plaży Therma, położonej około 8 km od centrum Kos, z gorącymi źródłami wylewającymi się ze skalnej groty; plaży Tigaki z krystalicznie czystą wodą i płytkim morzem, idealną do zabaw z dziećmi i ponad trzykilometrowej Kardamena znajdującej się w pobliżu dawnej wioski rybackiej Kardamena. Przy tętniącym życiem letnisku Tingaki znajduje się najdłuższa (ponad 10 km) plaża, z białym piaskiem, która ku południowemu zachodowi robi się coraz ładniejsza odbiegając od hałaśliwej drogi.

SPORTY:

Kos jest rajem dla miłośników sportów wodnych.Przy plaży Tigaki panują świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Na plaży w zatoce Kamari przy płw. Kefalos można spróbować swoich sił parasailingu, windsurfingu czy jeździe na nartach wodnych.

KOS:

Stolica wyspy oferująca pełną gamę rozrywek. Specyficzny klimat panuje zwłaszcza w porcie, gdzie oprócz łódek rybackich i promów wycieczkowych cumują jachty morskie. Wzdłuż nabrzeża ciągnie się palmowa promenada i zawsze można spotkać tam mnóstwo spacerowiczów. Tawerny, kafejki i butiki przyciągają tu zarówno turystów jak i ludność miejscową.

MARMARI:

Spokojna miejscowość przy jednej z najdłuższych piaszczysto-żwirowych plaż wyspy Kos. Sama plaża oferuje mnóstwo atrakcji amatorom sportów wodnych, zlokalizowane są tu również wypożyczalnie sprzętu plażowego, rowerów oraz bary i restauracje

TIGAKI:

To rozrywkowa miejscowość wakacyjna położona około 11 km na północ od Kos, którą szczególnie upodobali sobie Brytyjczycy ze względu na ładną okolicę z mnóstwem zieleni i kwiatów. Piaszczysta plaża biegnie wzdłuż płytkiego, kryształowo czystego morza doskonale nadającego się do bezpiecznej kąpieli dla dzieci. Działa tu kilkanaście wypożyczalni sprzętu plażowego, mnóstwo tawern, kafejek, sklepów i restauracji.

KARDAMENA:

Jedna z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych na południowym wybrzeżu wyspy Kos wchodzącej w skład archipelagu Dodekanez. Niegdyś wioska rybacka, a od niedawna kurort z licznymi kafejkami, barami, restauracjami oraz dyskotekami. Dzięki różnorodnym możliwościom rozrywki przyjeżdżają tu głównie młodzi ludzie.

LAMBI:

To typowo turystyczna strefa wybrzeża tuż przy miasteczku Kos. Piaszczysta plaża rozciągająca się na długości jednego kilometra w pobliżu portu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. W licznych wypożyczalniach można bez problemu zaopatrzyć się w leżaki i parasole, w okolicy działa mnóstwo lokali gastronomicznych, hoteli i pensjonatów.

PSALIDI:

Niewielka miejscowość wypoczynkowa położona na wybrzeżu 2 km na wschód od miasta Kos. Hotele sklepiki i tradycyjne tawerny położone są wzdłuż głównej drogi prowadzącej do gorących źródeł Embros Therma. Tutejsza plaża przyciąga turystów poszukujących spokojniejszego miejsca letniego wypoczynku. Malownicza okolica jest atrakcyjnym terenem pieszych wędrówek, a miłośnicy relaksu na plaży znajdą tu wygodne warunki do opalania.Dzisiaj
35
Pochmurnie
Jutro
30
Pochmurnie
Pojutrze
28
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131316192429323228231815
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
181717182124272827252219