Chalkidiki

Grecja

Widok na morze od strony lądu. W dolnej krawędzi i po lewej stronie widać niskie wybrzeże. Rośnie tam wiele drzew i krzewów. Pomiędzy nimi budynki z pomarańczowymi dachami.
W centralnej części statek na morzu. W dolnej krawędzi ląd pokryty dużymi kamieniami i krzewami. Po lewej stronie drzewo.
Widok na wyżynny krajobraz ze szczytu góry. W dole po środku biały budynek z bordowym dachem. Po prawej strome formacje skalne.

Na szczycie Olimpu, pośród gęstej mgły, spacerują mityczni bogowie, a najpotężniejszy z nich, władca bogów i ludzi Zeus, złowrogo spogląda na Ziemię. Każdy skrawek wybrzeża przechowuje tajemnicę przeszłości. Powietrze pamięta do dziś czasy igrzysk, wojen, wędrówek i słodki smak boskiej ambrozji. Plaże Półwyspu Kassandra mienią się złotem rozsypanym przez bogów, woda przybiera kolor oczu bogini miłości Afrodyty, a Apollo – bóg słońca roztacza nad głowami przybyszów wielobarwną tęczę.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.47 PLN (wg kursu NBP z lipca 2020). Kawa w tawernie około 3 EUR, obiad w restauracji od 10 EUR, woda mineralna 0,5 l od 1 EUR, coca-cola od 1,5 EUR, piwo w tawernie od 2 EUR, dwa leżaki + parasol ok. 6 EUR/dzień

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Sezon rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. To dobry moment dla osób, które chcą uniknąć wysokich temperatur. Szczyt sezonu przypada na miesiące od czerwca do przełomu sierpnia i września. Wówczas temperatury są najwyższe i mogą sięgać powyżej 30°C. To pora dla plażowiczów. Koniec sezonu jest bardzo przyjemny, a morze długo utrzymuje wysoką temperaturę.

JĘZYK

Obowiązuje język grecki. Nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku.

CZAS

Godzina 12:00 w Polsce = godzina 13:00 w Grecji.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Charakterystyczne dla lokalnej kuchni jest bogactwo smakowitych zapachów wyśmienitych tradycyjnych potraw. Kuchnia grecka jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Wykorzystuje się tu dużo warzyw, owoców morza, serów i oczywiście wyśmienitych greckich win. Szczególnie polecamy: kleftiko – potrawa przygotowana z mięsa jagnięcego z warzywami, horiatiki – wiejska sałatka grecka. Doskonałe są desery greckie: revani – ciasto z migdałami, kadaifi – ciasteczka miodowe.

PAMIĄTKI

Jako pamiątki z Grecji przywozi się najczęściej: oliwę z oliwek, wino, miód, ręcznie tkane koronki, ceramikę i inne wyroby rękodzieła artystycznego. Centra handlowe w Salonikach to doskonałe miejsca zakupów modnej odzieży i skórzanych dodatków.

CIEKAWE WYDARZENIA

Na kwiecień przypada Dzień św. Jerzego, patrona pasterzy – święto obchodzone jest w wielu greckich wsiach. Na przełomie lipca i sierpnia maja miejsce tradycyjne obchody lokalnych świąt w Kalambace. W październiku odbywa się coroczny Dimitria Cultural Festival w Salonikach.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Pomiędzy większymi miastami w Grecji można swobodnie poruszać się regularnie kursującymi autobusami. Taksówki polecamy na przemieszczanie się pomiędzy kurortami turystycznymi. Dobrze rozwinięta jest również komunikacja morska, łącząca nadmorskie miejscowości, lub ląd z wyspami – kursują promy, katamarany lub wodoloty. Można także poruszać się wynajętym samochodem.

WYNAJEM SAMOCHODU

Rezerwacji samochodu można dokonać jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Samodzielnie zwiedzanie pozwala dowolnie wybrać interesujące nas miejsca. Można wybrać się wgłąb lądu ku zagubionym, tradycyjnym wioskom lub na poszukiwanie dzikich plaż. Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji. Po dokonaniu rezerwacji auta w naszym biurze, rezydent Ecco Holiday w miejscu wakacji pomoże w załatwieniu formalności – wystarczy zatem wybrać rodzaj samochodu i ilość dni wynajmu, a później cieszyć się z wygody podróżowania.

PLAŻE

Wybrzeże Chalkidiki to około 500 km pofałdowanej linii brzegowej. Urozmaicają ją przepiękne piaszczyste plaże, małe zatoczki, niewysokie klify z pochylającymi się nad taflą wody drzewami. Można tu spotkać plaże piaszczyste i drobnożwirowe. Kolory krajobrazów zachęcają do niekończącego korzystania z przyjemności plażowania i długich spacerów przy blasku zachodzącego słońca. To raj dla wszystkich, którzy zakochują się w magicznych widokach malowanych przez słońce i wodę.

SPORTY

Dzięki dobrze zagospodarowanym plażom można tu uprawiać wiele sportów wodnych: snorkelling, windsurfing, wędkowanie, żeglowanie, narty wodne oraz kajaki i rowery wodne. Malownicze tereny zachęcają do pieszych wycieczek lub jazdy rowerem. Można również wybrać się z Grekiem na połowy ryb.

KALITHEA

To malowniczo położona miejscowość łącząca widoki morza i gór. Znajduje się w odległości około 95 km od Salonik. Na co dzień życie płynie w niej spokojnym, greckim rytmem. W sezonie Kalithea przemienia się w gwarny kurort turystyczny. Amatorzy sportów wodnych znajdą przy plaży niezbędny sprzęt do uprawiania ulubionych dyscyplin. Nie zawiodą się również zwolennicy życia nocnego – w licznych dyskotekach i klubach można bawić się do białego rana. Kalithea to także doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolicy, uroczej pod względem krajobrazów i bogatej w historię. Transfer z lotniska w Salonikach do hoteli w Kalithei – około 1,5 godziny.

KRIOPIGI

Miejscowość na wschodnim wybrzeżu półwyspu Kassandra, malowniczo położona na zielonym wzgórzu, w otoczeniu lasów piniowych i wiekowych gajów oliwnych. Kriopigi posiada niewielkie zabytkowe centrum z przyjazną atmosferą i tradycyjnym greckim klimatem tawern i kawiarenek. Na piaszczystej plaży oddalonej ok. 1,5 km można korzystać z bazy sportów wodnych (w sezonie letnim na plażę kursują autobusy). Miejscowość posiada regularne połączenie autobusowe do Kallithei.

FOURKA

Położoną nad spokojnym morzem miejscowość otaczają zielone lasy piniowe i gaje oliwne porastające okoliczne wzgórza. Kurort z nowoczesnymi hotelami i bogatym życiem nocnym oferuje dobrą infrastrukturę turystyczną. Plaża z dostępem do sportów wodnych znajduje się około 2 km od miejscowości. W okolicy znajdują się liczne pozostałości z czasów antycznych i bizantyjskich.

NEA SKIONI

Ta niewielka wioska z tradycyjną grecką atmosferą stanowi kameralny kurort nadmorski na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Kassandra. W miejscowości znajduje się mały port rybacki dostarczający świeże owoce morza do tutejszych tawern. Amatorzy kąpieli słonecznych mogą korzystać z piaszczystej plaży a pełna śródziemnomorskiej zieloni, malownicza okolica jest atrakcyjnym miejscem spacerów i wycieczek.

POSSIDI

Nieduża miejscowość otoczona błękitnymi wodami oferuje przepiękne widoki i spokojny wypoczynek. Piękne plaże pozwalają na beztroskie kąpiele słoneczne, a spokojne morze skłania do pływania i zabaw pośród fal. Okolice zapraszają do spacerów i odwiedzenia zamku Mendi z VIII w. Transfer z lotniska w Salonikach do hoteli w Possidi – około 2 godziny.

SIVIRI

Miejscowość położona około 100 km od Salonik, przy pięknej białej plaży tworzącej zatoczkę. Zwieńczeniem plaży jest wzgórze porośnięte gęstym, zielonym lasem. Miejsce to urzeka delikatnym piaskiem i pięknym otoczeniem. W Siviri znajduje się wiele hoteli, typowo greckie tawerny i moc atrakcji turystycznych. Transfer z lotniska w Salonikach do hoteli w Siviri – około 2 godziny.Dzisiaj
14
Bezchmurnie
Jutro
16
Pochmurnie
Pojutrze
15
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
91114192429313127211511
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
151515161922252524232016