Ateny

Grecja

Partenon z biska. Kolumny są oświetlone promieniami słonecznymi. Niebo jest błękitne. Na niebie małe chmury.
Widok na miasto pełne budynków. Zieleń widoczna tylko w dolnej krawędzi i u stóp dwóch szczytów gór.
Po lewej stronie kamienista plaża. Kamienie są małe i jasne. W oddali w morzu formacja skalna.

Stolica i największe miasto Grecji leży w południowo-wschodniej części Półwyspu Attyka, nad Zatoką Sarońską stanowiącą część Morza Egejskiego. Ateny zamieszkane nieprzerwanie od siedmiu tysięcy lat stanowią kolebkę kultury europejskiej i jednio z najstarszych miast na kontynencie. Współczesne Ateny oferują rzadko spotykaną różnorodność i należą do najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. W Atenach znajduje się wiele słynnych zabytków, których nie sposób pominąć. Do najważniejszych należą: Akropol i Agora; świątynia Posejdona na Przylądku Sunion; Muzeum Archeologiczne, Areopag; świątynia Demeter w Eleusis i Muzeum Benakisa. Warto zobaczyć Łuk Hadriana, stadion olimpijski i katedrę Ateńską oraz odwiedzić Plakę – najstarszą dzielnicę miasta, dzielnicę Monastiraki z pchlim targiem, Kolonaki oraz Exarhia.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

EURO, 1 EUR = ok. 4.47 PLN (wg kursu NBP z lipca 2020). Obiad w restauracji od 10 EUR, woda mineralna 0,5 l od 1 EUR, coca-cola od 1,5 EUR, piwo w tawernie od 2 EUR

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Ateny leżą w strefi e klimatu śródziemnomorskiego. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi: w styczniu 10°C, a w lipcu 27°C. Roczna suma opadów atmosferycznych w Atenach wynosi około 400 mm.

JĘZYK

Obowiązuje język grecki. Nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku.

CZAS

Godzina 12:00 w Polsce = godzina 13:00 w Grecji.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Charakterystyczne dla lokalnej kuchni jest bogactwo smakowitych zapachów wyśmienitych tradycyjnych potraw. Kuchnia grecka jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Miasto słynie z najlepszych restauracji w Grecji. Działa tu wiele pięknych kawiarenek, tradycyjnych tawern i ulicznych targowisk. Kuchnia grecka w dużym stopniu oparta jest na wykorzystaniu warzyw, owoców morza, serów, lekkich sosów i wyśmienitych win. Szczególnie polecamy: kleftiko – potrawa przygotowana z mięsa jagnięcego z warzywami, horiatiki – wiejska sałatka grecka. Doskonałe są desery greckie: revani – ciasto z migdałami, kadaifi – ciasteczka miodowe.

PAMIĄTKI

Jako pamiątki z Grecji przywozi się najczęściej: oliwę z oliwek, wino, miód, ręcznie tkane koronki, ceramikę i inne wyroby rękodzieła artystycznego. Centra handlowe w Atenach to doskonałe miejsca zakupów modnej odzieży i skórzanych dodatków.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Ateńska komunikacja miejska obejmuje gęstą sieć połączeń autobusowych i trolejbusowych oraz kilka linii metra. Żółte trolejbusy kursują, m.in. ze stacji kolejowych do centrum. Rozbudowana sieć autobusowa obejmuje cale miasto. Wąskie ulice starego miasta są zatłoczone dlatego autobusy często się spóźniają i panuje w nich duży tłok. Niebiesko-żólte autobusy pospieszne kursują na przedmieścia, m.in. autobus linii 091 obsługuje trasę miedzy lotniskiem, centrum i portem w Pireusie. Metro jest najtańszym i najszybszym środkiem komunikacji w ateńskiej aglomeracji. Posiada trzy linie: czerwoną, niebieską i zieloną. Główna linia (nr 1 lub green line – linia zielona) biegnie od Pierusu na południu, poprzez centrum miasta do północnej dzielnicy Kifissa. Podróż pomiędzy końcowymi stacjami zajmuje około 75 minut. Pociągi kursują z dużą częstotliwością (co 5 minut w godzinach szczytu) od godziny 05.00 do północy. Linia nr 1 biegnie pod ziemią tylko w centrum, na pozostałym obszarze jest linią naziemną. Bilet jednorazowy jest ważny na jeden przejazd przez okres 90 minut od momentu skasowania i nie można się nim posługiwać w innych środkach komunikacji miejskiej. Bilety komunikacji miejskiej można kupić u kierowcy, w automatach, na stacjach metra i w kioskach. Jednorazowy przejazd autobusem kosztuje około 0,45 EUR, bilet jednorazowy na metro około 0,70 EUR. 7-dniowy bilet na wszystkie linie autobusowe, trolejbusowe i metro kosztuje około 10 EUR.

PLAŻE

Nadmorskie Ateny oferują liczne plaże, najpiękniejsze znajdują się w zatoczkach na Wybrzeżu Apollina. Kąpać się można na plaży Paleo Faliro niedaleko portu Pireus lub na ekskluzywnych plażach Vouliagmeni. Można też wybrać się na całodniową wycieczkę statkiem lub autobusem na wyspy lub plaże w pobliskich miejscowościach. Na niektórych plażach obowiązuje niewielka opłata za wstęp.Dzisiaj
17
Pochmurnie
Jutro
17
Bezchmurnie
Pojutrze
18
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131416192428313128231915
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
141415151822242423212016

Degustacja wina - Evia
Środkowa część wyspy Evia słynie z bogactwa winnic oraz żyznych gleb, które są idealnym gruntem pod uprawę winorośli. W tym regionie znajdują się też nagradzane winiarnie, a coraz więcej producentów wina otwiera tam swoje siedziby. Jednymi z najlepszych miesięcy na odwiedzenie winnic są sierpień i wrzesień, kiedy odbywają się zbiory i produkcja wina, ale w pozostałych miesiącach jest tu równie urokliwie. Odbiór z hotelu. Przejazd do Chalkidy, czas wolny na spacer. Następnie spotkanie z najbardziej szanowanym producentem wina w regionie i degustacja w winiarni Avantis. Powrót do hotelu.
230.48
Przylądek Sunion
Przejazd nadmorską drogą, mijając wspaniałe plaże Glifada, Vouliagmeni i Varkiza do najbardziej wysuniętego na południe punktu Attyki – Przylądka Sunion ze Świątynią Posejdona. Po drodze okazja do podziwiania wspaniałego widoku na Zatokę Sarońską i małe wysepki na morzu. Zwiedzenie Świątyni Posejdona i czas wolny na spacer po skalistym cyplu Sunion. Powrót do hoteli.
239.69
Starożytny Korynt
Wyjazd z Aten i przejazd na południowy zachód do Kanału Korynckiego, który łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Na miejscu krótki przystanek. Następnie wizyta w starożytnym mieście Korynt, w którym przez dwa lata żył i nauczał św. Paweł. Pozostałości miasta, w tym Agora (rynek) i Świątynia Apolla z VI w. p.n.e. wyraźnie pokazują, jak bogaty i ważny był Korynt w starożytności. Krótki postój w miejscu, gdzie znajdował się starożytny port Kehries, skąd św. Paweł odpłynął do Syrii. Według Dziejów Apostolskich, św. Paweł w porcie Kehries zakończył swoją podróż misyjną w Grecji. Powrót do hoteli.
295.01