Egipt

Pustynia. Po lewej stronie wielbłąd. Na wielbłądzie siedzi osoba ubrana w białe szaty. Po prawej stronie piramidy.
Na pierwszym planie trawa, krzewy i palmy. Dalej plaża z parasolami z trzciny i leżakami. Następnie morze. Na morzu statki płyną w stronę plaży.
W centralnej części zdjęcie znajduje się Sfinks. Za nim piramidy. Niebo jest przysłonięte przez piasek. Ma kolor żółty.

Pełen tajemnic kraj, gdzie pustynia łączy się z morzem tworząc niezwykłą historię i niecodzienne krajobrazy. Nieznane czai się u stóp piramid i w Dolinie Królów, pośród barwnych raf koralowych i o wschodzie słońca na Górze Synaj. Wizyta w Egipcie to pełne egzotyki doświadczenie surowego piękna kontrastu skalistych gór i ciepłego morza, piaszczystej pustyni i życiodajnego Nilu.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Funt egipski – EGP, 1 EGP = ok. 0,25 PLN (wg kursu z lutego 2020). Funt egipski jest walutą niewymienialną poza Egiptem. Dolary i Euro są na równi akceptowane, nie ma problemu z ich wymianą na funty, a nawet w niektórych miejscach można używać tych walut bezpośrednio przy dokonywaniu zakupów. Egipcjanie najchętniej przyjmują dolary amerykańskie, najlepiej wydane po 2002 roku. Zwyczajem panującym w Egipcie jest wynagradzanie wszelkich przysług bakszyszem, na który przeznacza się 1 – 5 EGP. Należy więc pamiętać, aby mieć przy sobie drobne pieniądze. Przykładowe ceny: woda mineralna (1 litr) od 2 EGP, bilety wstępu od 20 EGP, piwo w barze od 20 EGP, posiłek w restauracji od 30 EGP.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Przez cały rok panują tu doskonałe warunki do wypoczynku i korzystania z morskich kąpieli. Temperatura wody nie spada poniżej 20°C, w miesiącach letnich może sięgać nawet 30°C. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich miejscowościach przyjemnie łagodzi chłodny wiatr wiejący od morza. Wybierając się na wycieczki objazdowe należy pamiętać, że w głębi kraju panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu. Występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem, a nocą – szczególnie od listopada do kwietnia. Należy więc przygotować przewiewne ubrania, nie zapominając o grubszych swetrach na wieczór.

JĘZYK

Obowiązuje język arabski. Można porozumiewać się tu po angielsku i rosyjsku. Nieco rzadziej po francusku i niemiecku.

CZAS

W sezonie letnim nie ma różnic w stosunku do czasu polskiego. W sezonie zimowym godz. 12.00 w Polsce = godz. 13.00 w Egipcie.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Egipska kuchnia zawiera libańskie, tureckie, greckie i francuskie tradycje kulinarne. Typowe dania to: full – pasta z fasoli fava, kofta – zmielone i mocno przyprawione mięso, a także kebab. Należy pamiętać, że Egipt jest krajem muzułmańskim, w którym obowiązuje post w wyznaczonych przez religię okresach np. podczas ramadanu – turyści nie powinni wówczas jeść na ulicach. Zalecamy starannie wybierać restauracje, najbezpieczniej jadać w hotelach.

PAMIĄTKI

Targi, zwane po arabsku sukami, mienią się feerią barw przeróżnych wyrobów. Do najczęściej kupowanych pamiątek należą papirusy przedstawiające obrazy z życia faraonów i egipskich bogów. Popularnością cieszą się również: przyprawy, różne gatunki herbaty, alabaster, złoto, tkane dywany. Ceny zależą od umiejętności targowania się ze sprzedawcą. Jedno jest pewne, nigdy nie należy godzić się na wstępną cenę.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Minibusy w miejscowościach turystycznych kursują przez całą dobę. Są tanie i zatrzymują się na życzenie. Taksówki są popularnym środkiem transportu, jednak cenę należy ustalić jeszcze przed podróżą. Pomiędzy Hurghadą a Sharm El Sheikh kursuje prom – podróż trwa około 2 godziny. W Egipcie często zdarzają się odstępstwa od ogłoszonych rozkładów jazdy, dlatego wybierając się w dalszą drogę, należy dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem.

PLAŻE

W Egipcie znajdują się szerokie plaże o drobnym piasku i łagodnym zejściu do morza. Oprócz licznych centrów sportów wodnych, na plażach organizuje się inne formy rozrywki, np.: naukę tańca merengue, beach party, turnieje siatkówki plażowej lub kursy karate. Rzesze turystów, którzy już raz zaznali przyjemności korzystania z plaż w Egipcie, wracają tu co roku by cieszyć się morskimi i słonecznymi kąpielami.

SPORTY

Wybrzeże słynie z wielu możliwości uprawiania sportów wodnych, z których najbardziej popularnym jest nurkowanie. Istnieje także możliwość spróbowania windsurfingu i kitesurfingu. Z portu można się wybrać w rejsy żaglowe lub łodzią podwodną oraz na połów ryb. Organizowane jest pustynne safari. Działa sporo pól golfowych. Polecamy także romantyczną przejażdżkę konno.

HURGHADA

Ta dawna osada rybacka jest dziś największym ośrodkiem wypoczynkowym na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Tutaj poznać można orientalny urok miasta z tradycyjnymi bazarami i palarniami sziszy. Wśród niezmierzonej różnorodności towarów na arabskim targu znajdują się ciekawe pamiątki, charakterystyczne dla Egiptu. Bliskość bezkresnej pustyni i malowniczy łańcuch górski zachęcają do wędrówek wgłąb lądu, gdzie znajdują się wioski zamieszkane przez Beduinów. Wielu turystów przyciągają tutejsze złote plaże nad turkusowym, ciepłym morzem i możliwość podziwiania raf koralowych. Okolice Hurghady to prawdziwy raj dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu. Niewiele miejsc na świecie oferuje tak dogodne warunki do turystyki podwodnej. Transfer z lotniska w Hurghadzie do hoteli w Hurghadzie – około 20 minut.

SAKKALA

Nowsza dzielnica Hurghady, rozciągająca się wzdłuż ulicy o tej samej nazwie. Miejsce dla ludzi lubiących rozrywki i intensywne nocne życie. Piaszczysta plaża, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a zwłaszcza nurkowania dzięki znajdującym się w pobliżu pięknym rafom koralowym to tylko niektóre z licznych atrakcji.

EL DAHAR

Starsza, handlowa dzielnica Hurghady, zwana również Downtown. Znajduje się tu popularny targ, na którym można zakupić wszystko, co związane z Egiptem od biżuterii i ozdób, po niezwykle aromatyczne i egzotyczne przyprawy. Piaszczysta plaża, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a zwłaszcza nurkowania dzięki znajdującym się w pobliżu pięknym rafom koralowym.

WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE
Przy wjeździe do Egiptu, na lotnisku pobierana jest opłata za wizę w wysokości 25 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Wypoczywający w Egipcie nie mają obowiązku szczepienia się. Należy jednak szczególnie uważać na zdrowie: unikać jedzenia kupowanego na ulicy, dokładnie myć zakupione na targu owoce, itp.


Dzisiaj
18
Zachmurzenie umiarkowane
Jutro
31
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
35
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
222324252628282726252423
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
181920212223232423222120
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
181920212223242524232221
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
8891011131212111099

BLUE TRIP

Rafa koralowa Morza Czerwonego należy do najpiękniejszych na świecie. Warto osobiście zobaczyć ten fascynujący, podwodny świat. Środkiem lokomocji jest łódź motorowa. W czasie wycieczki każdy może zanurkować w przejrzystych i ciepłych wodach. Wystarczy sprzęt do snorkelingu, aby na niewielkiej głębokości podziwiać rafę koralową i bogactwo podwodnego świata. Statek dwa razy zatrzymuje się w pobliżu raf i dobija do brzegu jednej z piaszczystych wysepek, gdzie będzie czas na beztroskie plażowanie.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia anglojęzyczną obsługę.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 45 USD
Dziecko: 25 USD

CITY TOUR

Po południu przejazd z hoteli do Al Dahar, stanowiącego stare centrum Hurghady. Tutaj znajduje się największy w Hurghadzie, tradycyjny bazar z mięsem, owocami, warzywami i przyprawami. Po przyjeździe na miejsce wizyta w kościele koptyjskim. Przejazd do nowszej części miasta – Sakali, tu znajduje się największy meczet w Hurghadzie. Następnie możliwość dokonania zakupów w sklepie z pamiątkami i w sklepie z perfumami i naturalnymi olejkami. Czas wolny na promenadzie w nowej części Hurghady. Wieczorem powrót do hoteli.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzyczną obsługę.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 15 USD
Dziecko: 10 USD

KAIR (1 dzień)

Wycieczka dla osób pragnących poznać tajemnice starożytnych piramid egipskich. W programie Sfinks i piramidy w Gizie, stanowiące jeden ze starożytnych cudów świata i najbardziej znany zespół zabytków na świecie. Ponadto wizyta w Muzeum Kairskim, w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych ze światem starożytnego Egiptu. Wśród bezcennych ekspozycji znajdują się przedmioty pochodzące ze słynnego grobowca Tutenchamona.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzycznego przewodnika.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 97 USD
Dziecko: 64 USD

ŁÓDŹ PODWODNA

45-minutowa wyprawa łodzią podwodną w głębiny morskiego świata. To atrakcja dla osób, które pragną przyjrzeć się rafom koralowym na głębokości około 20 metrów bez konieczności nurkowania. Dzięki przeszklonym powierzchniom łodzi można oglądać wielobarwne gatunki ryb i koralowców, występujące jedynie w Morzu Czerwonym.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia anglojęzyczną obsługę.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 60 USD
Dziecko: 30 USD

LUKSOR (1 dzień)

Wycieczka pozwala zobaczyć najbardziej niezwykłe świadectwa potęgi starożytnego Egiptu i wspaniałości jego sztuki. W tym celu należy przejechać 250 km na południe od Hurghady, w okolice miasta Luksor. W Karnaku zwiedzanie imponującej i świetnie zachowanej świątyni boga Amona. Kolejnym punktem wycieczki jest wizyta w słynnej Dolinie Królów, gdzie mieszczą się wykute w skale grobowce faraonów XVIII i XIX dynastii, charakteryzujące się niezwykłym, labiryntowym układem korytarzy. W trakcie wycieczki zwiedzanie świątyni królowej Hatszepsut. Przy jej odkryciu i renowacji zaangażowani byli polscy archeolodzy. Ostatnim etapem wycieczki jest prawdziwa rewelacja – kolosy Memnona, czyli dwa potężne, kamienne posągi wyobrażające władcę Amenhotepa III. Te kilkunastometrowe, bardzo tajemnicze rzeźby, rozpalały wyobraźnię już w starożytności. W trakcie wycieczki wizyta w Instytucie Papirusu i fabryce alabastru, gdzie można kupić piękne figurki przedstawiające staroegipskich bogów.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia polskojęzycznego przewodnika.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 95 USD
Dziecko: 60 USD

MAHMYJA

Wspaniała zabawa na świeżym powietrzu, słońce i wspaniałe widoki czekają na uczestników morskiej wycieczki łodzią motorową. Rafa koralowa Morza Czerwonego należy do najpiękniejszych na świecie. Warto osobiście zobaczyć ten fascynujący, podwodny świat. W czasie wycieczki każdy może z płetwami i maską zanurkować w przejrzystych i ciepłych wodach. Wystarczy sprzęt do snorkelingu, aby na niewielkiej głębokości podziwiać rafę koralową i bogactwo podwodnego świata. Statek zatrzymuje się w pobliżu raf i przybija do prywatnej plaży na jednej z piaszczystych wysepek, gdzie będzie czas na beztroskie plażowanie i kąpiel w turkusowym morzu.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia anglojęzyczną obsługę.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 75 USD
Dziecko: 45 USD

QUADY (3 godz.)

Przejazd na pustynię do miejsca postoju quadów. Po krótkim szkoleniu, około dwugodzinna jazda po pustyni. Następnie zwiedzanie wioski beduińskiej. Kolacja i pokaz folklorystyczny.

OBSŁUGA: podczas wycieczki nie zapewniamy polskiego pilota, lokalny organizator wycieczki zapewnia anglojęzyczną obsługę.

Ceny w sezonie letnim:
35 USD za osobę