Chorwacja

Widok na mury miejskie w Dubrowniku z lądu. Mury znajdują się na niewielkim półwyspie. Liczne szare budynki z pomarańczowymi dachami. Przy brzegu znajduje się port. Przy porcie stoi dużo łodzi.
Na pierwszym planie kamieniste wybrzeże. Za nim rozciąga się morze. Po prawej stronie zachód słońca. Po lewej morze.
Po prawej stronie plaża. Po lewej stronie przejrzysta błękitna woda. W oddali po prawej stronie szare budynki z pomarańczowymi dachami. Na plaży jest dużo ludzi.

Chorwacja to kraj położony nad Adriatykiem, uznawanym za najczystszą część Morza Śródziemnego. Planując wakacje w Chorwacji, możesz być pewien, że czeka cię niezapomniana przygoda w otoczeniu pięknych plaż i krystalicznie czystego morza. Chorwackie wybrzeże to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Plaże w Chorwacji są zróżnicowane – można tu spotkać zarówno plaże kamieniste i skaliste, jak i te o drobnych kamyczkach, żwirowe lub piaszczyste. Na przykład, plaża w Opatii została wyróżniona prestiżową nagrodą Błękitnej Flagi, co świadczy o jej wyjątkowej czystości i jakości. Podczas wakacji w Chorwacji z pewnością znajdziesz idealne miejsce do opalania i kąpieli.

Rozwiń


WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Oficjalna waluta Chorwacji to kuna HRK (1 kuna = 100 lipa). Średni kurs wg NBP z marca 2020 – 1 HRK = 0,58 PLN.

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000, monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Lipa. Obcą walutę można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych oraz w większości biur podróży, hoteli i kempingów.

ceny podstawowych artykułów spożywczych:
chleb (1 kg) = 4 – 6 HRK, mleko (1 l) = 5 HRK, jogurt = 3 – 5 HRK, masło = 12 HRK, jajko (1 szt.) = 1 HRK, kiełbasa (1 kg) = 40 HRK, wędliny (1 kg) = 60 – 100 HRK, pomidory, papryka (1 kg) = 10 – 15 HRK, winogrona (1 kg) = 5 – 10 HRK, kawa (100 g) = 5 – 7 HRK, woda mineralna (1,5 l) = 5 – 7 HRK, piwo (0,5 l) = 3 – 5 HRK, butelka wina (1 l) = 10 – 20 HRK, fast food = 18 – 20 HRK, pizza w barze = 25 – 55 HRK, piwo w barze = 12 – 18 HRK, kawa w lokalu = 6 – 8 HRK

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

W strefie nadmorskiej panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych; suche i gorące lata, łagodne i wilgotne zimy; średnia temperatura w części kontynentalnej: styczeń 0 do 2oC, w sierpniu 19 do 23oC; średnia temperatura w regionach nadmorskich: styczeń 6 do 11oC, sierpień 21 do 27oC; przeciętna temperatura morza w okresie zimowym – 12oC, latem około 25oC.

JĘZYK

Narodowym i urzędowym językiem jest chorwacki zapisywany alfabetem łacińskim. W regionach turystycznych można porozumiewać się po angielsku, niemiecku i włosku (gł. Istria). Chorwacki należy do języków słowiańskich i jest stosunkowo łatwy do zrozumienia dla Polaków.

CZAS

Nie ma różnic czasowych między Polską a Chorwacją.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Kuchnia na wybrzeżu Morza Adriatyckiego jest bogata i urozmaicona; jej zasadniczym składnikiem są produkty z ryb i “owoce morza”, które przygotowywane są na ruszcie, duszone z pomidorami lub gotowane. Ostrygi podawane są na surowo i doprawiane sokiem z cytryny. Sepie i ośmiornice zazwyczaj są krojone i smażone jako składnik risotto. Najdroższą miejscową specjalnością są homary i langusty. Podaje się również krewetki w sosie własnym, spaghetti z rybą, brodetto – ryby duszone i podawane z kaszą, prżene lignje (kalmary), sałatkę z ośmiornicy (salata od hobotice) oraz istrarską zupę. Do chorwackich specjałów należy wędzona szynka i owczy ser pager na przystawkę, jako danie główne ryba z rożna albo “ražnjici” (potrawa mięsna), pieczone prosię lub jagnięcina. Na deser naleśniki z marmoladą lub czekoladą albo lody. Wielowiekowa tradycja uprawy winorośli i produkcja wysokiej jakości win przekłada się na ich ogromną różnorodność. Najbardziej znane gatunki to: czerwone – teran, merlot, cabernet, opolo, plavac, dingač, postup oraz białe – malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina, muškat. W kontynentalnej części kraju – rizling, graševina, burgundac, traminac itp. Z mocniejszych trunków znane są różne rodzaje rakiji: śliwowica (šljivovica), travarica, lozovača, a z alkoholi deserowych prošek i marascino.

PAMIĄTKI

Najlepsze miejsce do zakupów to lokalne targowiska ze względu na korzystne ceny i specyficzną atmosferę. Do najpopularniejszych pamiątek z Chorwacji należą ręcznie tkane kapy, dywaniki, tradycyjnie haftowane serwetki i obrusy, ceramika, galanteria skórzana, wyroby złotnicze i wszelkiego rodzaju ozdoby. Popularne są gąbki morskie do mycia, przyprawy korzenne, jedwabne krawaty (krawaty wywodzą się z Chorwacji), jakościowe oleje z oliwek, suszone figi, lawenda, owczy ser, destylaty z winogron lub gruszek, lokalne wina, likiery oraz ziołowo-winna wódka tavarica.

CIEKAWE WYDARZENIA

W sierpniu odbywają się procesje na cześć patrona wyspy św. Spirydona, który zasłynął na Korfu licznymi cudami. W maju świętowane są obchody przyłączenia Wysp Jońskich do Grecji. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się festiwal tańca ludowego w Starym Forcie w Korfu. Z kolei we wrześniu na wyspie mają miejsce obchody Festiwalu Korfiańskiego.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Lipiec jest miesiącem festiwali i ludowych festynów, np. festiwal filmowy w amfiteatrze w Puli czy festiwal Dalmatinska Klapa w Omiszu. Międzynarodowy festiwal letni odbywa się w lipcu i w sierpniu w miastach Krk i w Punacie oraz na wyspie zakonnej Koszljun. We wrześniu organizowany jest w miastach Buje i Umag znany festiwal wina z licznymi atrakcjami. Większość uroczystości odbywa się do miesiąca października, kiedy urządzana jest Marunada – tradycyjne święto kasztanów jadalnych w Lowranie.

PLAŻE

Korfu nazywana jest Królową Wysp Jońskich. Krystalicznie czyste wody w kolorach błękitu i zieleni, mieszają się ze złotem piaszczystych plaż lub obmywają wysokie białe klifowe brzegi porośnięte lasami cyprysowymi. Urozmaicone wybrzeże Korfu zachwyca przybyszów, a wyspa często nazywana jest „wyspą rajskich plaż”. Szczególnie wschodnia część wybrzeża wygląda imponująco z okalającymi ją górami. Dominują tu plaże piaszczysto-żwirowe i żwirowe. W wielu miejscach, w niedużej odległości od brzegów, znajdują się małe malownicze wysepki przypominające zamki na wodzie.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Najwygodniejszym środkiem lokomocji w Chorwacji jest samochód. Tutejsze drogi są lepsze niż polskie, jednak często bywają wąskie i kręte (nawet główne). W Chorwacji istnieje rozwinięta sieć autostrad łącząca największe miasta z wybrzeżem. Większość autostrad, dróg szybkiego ruchu, niektóre tunele i mosty jest płatna (tylko gotówka, dopuszczalna zapłata w Euro). Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu sieć kolejowa jest rozwinięta głównie w Slawonii, na północy kraju. Od Zagrzebia na południe znacznie popularniejszym środkiem transportu jest autobus. Promy kursują między stałym lądem a wyspami: Cres, Lošinj, Pag, Rab, Ugljan, Pašman, Dugi Otok, Iž, Solta, Brač, Hvar, Vis, Pelješac, Korčula, Lastovo i Mljet. Wzdłuż wybrzeża kursują duże promy na linii: Rijeka – Zadar – Split – Hvar – Korčula – Mljet – Dubrovnik. Z istryjskich portów na wyspy archipelagu Brijuni codziennie wypływają statki wycieczkowe, takie rejsy są świetną formą rozrywki i gwarantują niezapomniane wrażenia.
REGION ISTRIA

PLAŻE

Adriatyk jest uznawany za najczystszą część Morza Śródziemnego. Najczęściej można tu spotkać plaże kamieniste i skaliste, jedynie w małych zatoczkach znajdują się plaże o drobnych kamyczkach, żwirowe lub piaszczyste. Plaża w Opatiji została wyróżniona nagrodą Błękitnej Flagi, przyznawaną za wyjątkową czystość plaży i wody morskiej. W Chorwacji nie ma plaż prywatnych, przez co całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich. Morze Adriatyckie jest czyste, przez co trzeba uważać na kolczaste, okrągłe jeżowce o średnicy kilku centymetrów, które leżą na dnie przyczepione do kamieni. Wbicie kolców jest bolesne (podobnie jak ich wyciąganie) i dlatego lepiej uważać w wodzie oraz korzystać z obuwia do kąpieli.

SPORTY

Głównym ośrodkiem sportu w okolicy jest miasto Umag, stanowiące duży ośrodek tenisowy z wielkim stadionem, szkołą tenisa ziemnego i 40 kortami. To tutaj latem odbywa się międzynarodowy turniej tenisowy ATP Croatia Open. Innymi centrami są Punta, Katoro oraz Kanegra. Podczas urlopu na chorwackim wybrzeżu można uprawiać tenis ziemny, piłkę nożną, jazdę konną i kolarstwo górskie. Przy licznych ośrodkach sportów wodnych wzdłuż wybrzeża dostępny jest sprzęt do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu i wędkarstwa. W nadmorskich wypożyczalniach i marinach można skorzystać z wielu motorowych sportów wodnych oraz wypożyczyć rowery i skutery wodne, kajaki i łódki.

ISTRIA

Półwysep Istria to najbardziej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji, ze stolicą w Pazin, ale rolę głównego miasta pełni miasto Pula, leżące na południu regionu. Do lat 50-tych Istria była częścią Włoch, dlatego wielu mieszkańców posługuje się do dziś językiem włoskim. Także w dużej części półwyspu nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach. Istria, a zwłaszcza jej zachodnie wybrzeże, to najbardziej rozwinięta, pod względem infrastruktury turystycznej, część chorwackiego wybrzeża. Istrię charakteryzuje wielokulturowość i wielojęzyczność oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Tutaj wielowiekowa historia przeplata się z nowoczesnością; dziewicze plaże o czystym morzu

UMAG

Miasto i port na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii, położone kilkanaście kilometrów od Buje. Ładna starówka z kościołem farnym, XV-wieczną wolno stojącą dzwonnicą i częściowo zachowanymi murami obronnymi leży na półwyspie pomiędzy dwoma płytkimi zatokami. Północna zatoka, chroniona jest przez falochron i służy jako port morski oraz marina. Mieszkańcy miasteczka utrzymywali się dawniej z rybołówstwa, handlu i rolnictwa. W okolicy wciąż uprawia się sady i winnice, ale Umag żyje dziś przede wszystkim z turystyki. Wzdłuż wybrzeża – od Savudriji do Dajli – ciągną się plaże, liczne hotele, apartamenty, bungalowy i campingi. Umag oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych i wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Można znaleźć tu baseny kąpielowe, słoneczne plaże, kasyno, boiska do gier zespołowych i ośródki sportów wodnych. Wieczorem warto przysiąść w którejś ze stylowych knajpek, tawern czy kawiarenek na średniowiecznej starówce.
REGION DUBROWNIKA

PLAŻE

Adriatyk jest uznawany za najczystszą część Morza Śródziemnego. Najczęściej można tu spotkać plaże kamieniste i skaliste, jedynie w małych zatoczkach znajdują się plaże o drobnych kamyczkach, żwirowe lub piaszczyste. W Chorwacji nie ma plaż prywatnych, przez co całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich. Morze Adriatyckie jest czyste, przez co trzeba uważać na kolczaste, okrągłe jeżowce o średnicy kilku centymetrów, które leżą na dnie przyczepione do kamieni. Wbicie kolców jest bolesne (podobnie jak ich wyciąganie) i dlatego lepiej uważać w wodzie oraz korzystać z obuwia do kąpieli. Wybrzeże Dubrownika jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Chorwacji ze względu na bliskość wielu wysp, czyste morze, bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne oraz Park Narodowy Mljet.

SPORTY

Głównym ośrodkiem sportu w okolicy jest oczywiście Dubrownik. Podczas urlopu na chorwackim wybrzeżu można uprawiać tenis ziemny, piłkę nożną, jazdę konną i kolarstwo górskie. Przy licznych ośrodkach sportów wodnych wzdłuż wybrzeża dostępny jest sprzęt do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu i wędkarstwa. W nadmorskich wypożyczalniach i marinach można skorzystać z wielu motorowych sportów wodnych oraz wypożyczyć rowery i skutery wodne, kajaki i łódki.

DUBROWNIK

Znany na całym świecie Dubrownik jest głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji. Niewielkie miasto uważane jest za najpiękniejsze w całej Chorwacji i nazywane „perłą Adriatyku”.W Dubrowniku znajduje się ważny port morski międzynarodowe lotnisko. Tutejsze Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Piękną, jednorodną stylistycznie, kamienną starówkę otaczają olbrzymie mury obronne budowane od XIII do XVII wieku (do 25 m wysokości i do 6 m szerokości) z ponad dwudziestoma bastionami i basztami z X-XV wieku. Wśród licznych zabytków znajdują się: pałac Rektorów (XV wiek) – dawna siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej, pałac Sponza (XIV-XV wiek) – obecnie Archiwum Dubrownickie, odwach z wieżą zegarową (1480 r.), gotycki klasztor Franciszkanów (XIV wiek), najstarsza apteka w Europie (od 1317 r.), gotycki klasztor Dominikanów (XIV-XV wiek) czy renesansowy kościół św. Spasa (Zbawiciela) (1520 r.).

CAVTAT

Malownicze miasteczko nad Adriatykiem położone na kilku półwyspach w odległości 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku: spokojna morze, egzotyczna flora i rozwinięta infrastruktura turystyczna. Cavtat (od łac. civitas) posiada wielowiekową historię. Pierwszy port założony został przez Ilirów, wypartych później przez Greków (za ich czasów nazywał się Epidaurus). Później pojawiali się tu Rzymianie, Awarowie i Słowianie. Cavtat wchodził w skład Republiki Dubrownickiej (od 1427 r.). Półwysep został wówczas oddzielony od stałego lądu kanałem, a wzdłuż niego stanęły długie na 270 m mury obronne (zniszczone w 1894 r.).
REGION SPLITU

PLAŻE

Adriatyk jest uznawany za najczystszą część Morza Śródziemnego. Najczęściej można tu spotkać plaże kamieniste i skaliste, jedynie w małych zatoczkach znajdują się plaże o drobnych kamyczkach, żwirowe lub piaszczyste. W Chorwacji nie ma plaż prywatnych, przez co całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich. Morze Adriatyckie jest czyste, przez co trzeba uważać na kolczaste, okrągłe jeżowce o średnicy kilku centymetrów, które leżą na dnie przyczepione do kamieni. Wbicie kolców jest bolesne (podobnie jak ich wyciąganie) i dlatego lepiej uważać w wodzie oraz korzystać z obuwia do kąpieli. Środkowy odcinek dalmatyńskiego wybrzeża znany jest z pięknych plaż, zwłaszcza na Riwierze Makarskiej i na wyspie Brač (plaża Zlatni rat), stanowiących połączenie białych drobnych kamyków i krystalicznie czystego morza. Wybrzeże w regionie Splitu charakteryzuje czyste morze, bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne oraz Park Narodowy Biokovo z niezwykłej urody krasowym masywem górskim ciągnącym się wzdłuż morza.

SPORTY

Głównym ośrodkiem sportu w okolicy jest Split. W mieście znajduje się kilka basenów imitujących warunki morskie. Podczas urlopu na wybrzeżu Dalmacji można uprawiać tenis ziemny, piłkę nożną, jazdę konną i kolarstwo górskie. Przy licznych ośrodkach sportów wodnych wzdłuż wybrzeża dostępny jest sprzęt do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu i wędkarstwa. W nadmorskich wypożyczalniach i marinach można skorzystać z wielu motorowych sportów wodnych oraz wypożyczyć rowery i skutery wodne, kajaki, jachty oraz łódki.

SPLIT

Split jest największym miastem na wybrzeżu chorwackim, stanowiącym ważne gospodarcze, transportowe i kulturalne centrum Dalmacji. Niezwykle malownicze oraz pełne zabytków i atrakcji turystycznych miasto leży na półwyspie między Zatoką Kastelską i Kanałem Splickim otoczonym malowniczymi wzgórzami. Miasto należy do miejsc z największą ilością słonecznych dni w Europie. Dzieje Splitu związane są z rzymskim cesarzem Dioklecjanem, którego okazały pałac został w roku 1979 wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na terenie pałacu znajduje się katedra wybudowana w VII wieku na fundamentach mauzoleum cesarza Dioklecjana, która nazwana została na cześć patrona miasta Split – św. Duje. Pałac Dioklecjana jest do dziś zamieszkany, co stanowi ewenement w skali światowej.

MAKARSKA

Największe miasto i najpopularniejsze letnisko Riwiery Makarskiej leży między półwyspem Osejav a Sv. Petar, u stóp krasowego masywu górskiego. Malownicze położenie w zatoce, białe plaże z drobnymi kamyczkami, bliskość Parku Narodowego Biokovo i licznych jaskiń oraz świetna baza sportów wodnych przyciągają w sezonie rzesze turystów. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z klubu jachtowego i ośrodków sportów wodnych i nurkowania. Dla lubiących góry przygotowano malownicze trasy wspinaczkowe i rowerowe. Makarska to uroczy kurort w sezonie letnim tętnicy życiem przez całą dobę.

PODGORA

Nazwa miasteczka “pod górą” w pełni oddaje jego wspaniałe położenie u stóp pięknego masywu górskiego Biokovo. Malownicze wybrzeże, plaże otoczone lasami piniowymi, nadbrzeżna promenada z licznymi kawiarenkami i restauracjami oraz bliskość Parku Narodowego Biokovo z krasowym masywem to główne atrakcje przepięknego kurortu. Rozbudowana baza sportów wodnych, krystalicznie czysta woda, różnorodność zakwaterowania sprawiają, że w sezonie letnim miejscowość tętni życiem i wielojęzycznym gwarem.

BOL

Malownicza miejscowość turystyczna położona na południowym wybrzeżu niewielkiej wyspy Brač. W centrum miasteczka stoi zbudowany w XVII w. kościół Gospa od Karmela i pałac gotycki. Niedaleko miasteczka znajduje się słynna plaża Zlatni rat, uznawana za najpiękniejszą na Adriatyku i stanowiąca raj dla miłośników windsurfingu i sportów wodnych. Ta wydłużona część lądu w formie piaszczystego cypla wbija się w morze na 634 metry. Na wyspie Brač panują bardzo dobre warunki do wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych. Tutejsze atrakcje przyrodnicze i ciekawe zabytki dodatkowo czynią wyspę interesującym celem urlopowym.Dzisiaj
10
Słabe opady deszczu
Jutro
21
Zachmurzenie duże
Pojutrze
20
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
101214172326303024201512
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
131213111719202421191815