15 lat Ecco Holiday Bezpieczne wakacje
  

Nasze biura rezerwacja_online infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia wg stawki operatora

Istria - wczasy last minute

Istria
Zmień
 
wyszukiwanie zaawansowane »
Wybierz

Some items zamiast ceny

Brak podpiętego menu!

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY
Obowiązującą walutą na terenie Chorwacji jest kuna HRK (1 HRK = ok. 0,55 PLN wg kursu NBP z dnia 14.11.2012). Przykładowe ceny: wino od ok. 20 kun, obiad w restauracji ok. 80 - 100 kun, kawa ok. 5 kun, chleb - ok. 8 kun.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ
Wyjazd w sezonie warto polecić tym, którzy marzą przede wszystkim o plażach, wodzie i słońcu. W tym czasie chorwackie miasta oferują liczne festiwale, koncerty i inne imprezy kulturalne. Do najsłynniejszych należy rozpoczynający się w lipcu letni festiwal w Dubrowniku. Najlepsze miesiące do wyjazdu nad Adriatyk to czerwiec, wrzesień i początek października. Wówczas nie jest tak gorąco, tak drogo i tak tłoczno, jak w wysokim sezonie.

JĘZYK
Narodowym i urzędowym językiem jest chorwacki zapisywany alfabetem łacińskim. W regionach turystycznych można porozumiewać się po angielsku, niemiecku i włosku (gł. Istria). Chorwacki należy do języków słowiańskich i jest stosunkowo łatwy do zrozumienia dla Polaków.

CZAS
Pmiędzy Polską a Chorwacją nie ma różnic czasowych.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI
Chorwacja posiada bardzo urozmaiconą kuchnię i oferuje spory asortyment dań mięsnych, warzywnych oraz potraw z owoców morza. Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą: meso sa žara – mięso z grilla (najczęściej
wieprzowina), miješa no meso – kilka rodzajów mięsa z warzywami, čevapči (paluszki z mielonego mięsa), pljeskavica (kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa). W Chorwacji lokalne knajpki, w których podaje się specjalności narodowe nazywają się konoby. Będąc tu koniecznie trzeba spróbować lodów. Kupujemy je na „kugle”, czyli kule i tylko to mają wspólnego z lodami w Polsce. Oprócz smaku, jaki nadają im świeże owoce, różnią się od naszych rodzimych lodów przede wszystkim wielkością, bo po chorwackiej gałce lodów człowiek nie ma już sił na zmaganie się z kolejną.

PLAŻE
Większość plaż w Chorwacji jest kamienistych, bądź z drobnym, przechodzącym w piasek żwirem. Praktyczną radą będzie zatem zabranie na wczasy odpowiedniego obuwia. Piękne plaże znajdują się w okolicach wyspy Hawr i miasta o tej samej nazwie. Słynne plaże znajdują się również w Dubrowniku. Po zwiedzeniu zabytkowej starówki można rozkoszować się jej widokiem ze słynnej, położonej niedaleko centrum plaży Banje. W okolicy „perły Adriatyku” znajduje się też słynna plaża na wyspie Lokrum. W środkowej Dalmacji godna polecenia jest tzw. Riwiera Makarska. Największe, żwirowe plaże znajdziemy w miejscowościach Baszka Voda, Tuczepi, Zaostrog i Brela. Tę ostatnią, uznawaną za jedną z najpiękniejszych plaż Europy, można polecić zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

SPORTY
Przy dużych miastach, jak np. Dubrownik i Split, zorganizowane są największe ośrodki sportów. W Splicie znajduje się kilka basenów imitujących warunki morskie. Miasto Umag stanowi duży ośrodek tenisowy z wielkim stadionem, szkołą tenisa ziemnego i 40 kortami. To tutaj latem odbywa się międzynarodowy turniej tenisowy ATP Croatia Open. Innymi centrami są Punta, Katoro oraz Kanegra. Podczas urlopu na chorwackim wybrzeżu można uprawiać tenis ziemny, piłkę nożną, jazdę konną i kolarstwo górskie. Przy licznych ośrodkach sportów wodnych wzdłuż wybrzeża dostępny jest sprzęt do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu i wędkarstwa. W nadmorskich wypożyczalniach i marinach można skorzystać z wielu motorowych sportów wodnych oraz wypożyczyć rowery i skutery wodne, kajaki i łódki.

CIEKAWE WYDARZENIA
Obok oficjalnych świąt i uroczystości występujących na terenie Chorwacji, istnieje cała masa lokalnych festiwali, mających charakter uroczystości ludowych, którym towarzyszą tradycyjne tańce i muzyka ludowa. Niektóre z tych uroczystości mają bardzo bogatą historię, inne zaś urządzane są głównie dla turystów. Nie sposób na pewno ominąć tzw. tradycyjnych dożynek uroczystości rybackich lub uroczystości wina. Każda miejscowość święci również raz w roku dzień swojego patrona. W lutym jest w Opatii urządzany tradycyjny karnawał maskowy, maski są produkowane obowiązkowo ze skóry owczej i baranich rogów. W marcu (czasami także w kwietniu) można zaś podziwiać specyficzny sposób świętowania Wielkanocy. W czerwcu można odwiedzić najmniejsze miasto świata - Hum, gdzie odbywają się tradycyjne uroczystości razem z wyborami burmistrza. Lipiec jest miesiącem festiwali i ludowych festynów (na przykład festiwal fi lmowy, organizowany w amfiteatrze w Puli, festiwal Dalmatinska Klapa w Omiszu). Międzynarodowy festiwal letni odbywa się w lipcu i w sierpniu w miastach Krk i w Punacie oraz na wyspie zakonnej Koszljun. We wrześniu organizowany jest w miasteczkach Buje i Umag znany festiwal wina. Większość uroczystości odbywa się do października, kiedy urządzana jest Marunada - tradycyjne święto kasztanów jadalnych w Lowranie. Krótko mówiąc, w Chorwacji w każdym miesiącu coś się dzieje.

PAMIĄTKI
Najlepsze miejsce do zakupów to lokalne targowiska ze względu na korzystne ceny i specyficzną atmosferę. Do najpopularniejszych pamiątek z Chorwacji należą ręcznie tkane kapy, dywaniki, tradycyjnie haftowane serwetki i obrusy, ceramika, galanteria skórzana, wyroby złotnicze i wszelkiego rodzaju ozdoby. Popularne są gąbki morskie do mycia, przyprawy korzenne, jedwabne krawaty (krawaty wywodzą się z Chorwacji), jakościowe oleje z oliwek, suszone figi, lawenda, owczy ser, destylaty z winogron lub gruszek, lokalne wina, likiery oraz ziołowo-winna wódka tavarica.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA
Pomiędzy głównymi miastami, a więc zasadniczo w relacji północ – południe, podróż autobusami jest dość komfortowa i względnie tania. Za duży bagaż trzeba dodatkowo dopłacać, choć nie są to duże pieniądze - około 10 kun. Na dłuższych trasach autobusy zatrzymują się co godzinę, półtorej, w miejscach, gdzie można coś zjeść i wypić. Autobusy wzdłuż wybrzeża i do Zagrzebia jeżdżą praktycznie co godzinę. Autobusy wewnątrz lądu zdecydowanie rzadziej - raz, dwa razy dziennie lub raz na parę dni. Jadąc własnym samochodem nie ma żadnego problemu - stacje benzynowe występują wystarczająco często, koszt benzyny porównywalny do polskiej. Co
ważne, nie ma tu fotoradarów.

REGION ISTRIA

ISTRIA
Półwysep Istria to najbardziej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji, ze stolicą w Pazin, ale rolę głównego miasta pełni miasto Pula, leżące na południu regionu. Do lat 50-tych Istria była częścią Włoch, dlatego wielu mieszkańców posługuje się do dziś językiem włoskim. Także w dużej części półwyspu nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach. Istria, a zwłaszcza jej zachodnie wybrzeże, to najbardziej rozwinięta, pod względem infrastruktury turystycznej, część chorwackiego wybrzeża. Istrię charakteryzuje wielokulturowość i wielojęzyczność oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Tutaj wielowiekowa historia przeplata się z nowoczesnością.

UMAG
Miasto i port na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii, położone kilkanaście kilometrów od Buje. Ładna starówka z kościołem farnym, XV-wieczną wolno stojącą dzwonnicą i częściowo zachowanymi murami obronnymi leży na półwyspie pomiędzy dwoma płytkimi zatokami. Północna zatoka, chroniona jest przez falochron i służy jako port morski oraz marina. Mieszkańcy miasteczka utrzymywali się dawniej z rybołówstwa, handlu i rolnictwa. W okolicy wciąż uprawia się sady i winnice, ale Umag żyje dziś przede wszystkim z turystyki. Wzdłuż wybrzeża - od Savudriji do Dajli - ciągną się plaże, liczne hotele, apartamenty, bungalowy i campingi. Umag oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych i wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Można znaleźć tu baseny kąpielowe, słoneczne plaże, kasyno, boiska do gier zespołowych i ośródki sportów wodnych. Wieczorem warto przysiąść w którejś ze stylowych knajpek, tawern czy kawiarenek na średniowiecznej starówce.

REGION DUBROWNIKA

DUBROWNIK
Znany na całym świecie Dubrownik jest głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji. Niewielkie miasto uważane jest za najpiękniejsze w całej Chorwacji i nazywane „perłą Adriatyku”.W Dubrowniku znajduje się ważny port morski międzynarodowe lotnisko. Tutejsze Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Piękną, jednorodną stylistycznie, kamienną starówkę otaczają olbrzymie mury obronne budowane od XIII do XVII wieku (do 25 m wysokości i do 6 m szerokości) z ponad dwudziestoma bastionami i basztami z X-XV wieku. Wśród licznych zabytków znajdują się: pałac Rektorów (XV wiek) – dawna siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej, pałac Sponza (XIV-XV wiek) – obecnie Archiwum Dubrownickie, odwach z wieżą zegarową (1480 r.), gotycki klasztor Franciszkanów (XIV wiek), najstarsza apteka w Europie (od 1317 r.), gotycki klasztor Dominikanów (XIV-XV wiek) czy renesansowy kościół św. Spasa (Zbawiciela) (1520 r.).

CAVTAT
Malownicze miasteczko nad Adriatykiem położone na kilku półwyspach w odległości 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku: spokojna morze, egzotyczna flora i rozwinięta infrastruktura turystyczna. Cavtat (od łac. civitas) posiada wielowiekową historię. Pierwszy port założony został przez Ilirów, wypartych później przez Greków (za ich czasów nazywał się Epidaurus). Później pojawiali się tu Rzymianie, Awarowie i Słowianie. Cavtat wchodził w skład Republiki Dubrownickiej (od 1427 r.). Półwysep został wówczas oddzielony od stałego lądu kanałem, a wzdłuż niego stanęły długie na 270 m mury obronne (zniszczone w 1894 r.).

REGION SPLITU

SPLIT
Split jest największym miastem na wybrzeżu chorwackim, stanowiącym ważne gospodarcze, transportowe i kulturalne centrum Dalmacji. Niezwykle malownicze oraz pełne zabytków i atrakcji turystycznych miasto leży na półwyspie między Zatoką Kastelską i Kanałem Splickim otoczonym malowniczymi wzgórzami. Miasto należy do miejsc z największą ilością słonecznych dni w Europie. Dzieje Splitu związane są z rzymskim cesarzem Dioklecjanem, którego okazały pałac został w roku 1979 wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na terenie pałacu znajduje się katedra wybudowana w VII wieku na fundamentach mauzoleum cesarza Dioklecjana, która nazwana została na cześć patrona miasta Split – św. Duje. Pałac Dioklecjana jest do dziś zamieszkany, co stanowi ewenement w skali światowej.

MAKARSKA
Największe miasto i najpopularniejsze letnisko Riwiery Makarskiej leży między półwyspem Osejav a Sv. Petar, u stóp krasowego masywu górskiego. Malownicze położenie w zatoce, białe plaże z drobnymi kamyczkami, bliskość Parku Narodowego Biokovo i licznych jaskiń oraz świetna baza sportów wodnych przyciągają w sezonie rzesze turystów. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z klubu jachtowego i ośrodków sportów wodnych i nurkowania. Dla lubiących góry przygotowano malownicze trasy wspinaczkowe i rowerowe. Makarska to uroczy kurort w sezonie letnim tętnicy życiem przez całą dobę.

PODGORA
Nazwa miasteczka "pod górą" w pełni oddaje jego wspaniałe położenie u stóp pięknego masywu górskiego Biokovo. Malownicze wybrzeże, plaże otoczone lasami piniowymi, nadbrzeżna promenada z licznymi kawiarenkami i restauracjami oraz bliskość Parku Narodowego Biokovo z krasowym masywem to główne atrakcje przepięknego kurortu. Rozbudowana baza sportów wodnych, krystalicznie czysta woda, różnorodność zakwaterowania sprawiają, że w sezonie letnim miejscowość tętni życiem i wielojęzycznym gwarem.

BOL
Malownicza miejscowość turystyczna położona na południowym wybrzeżu niewielkiej wyspy Brač. W centrum miasteczka stoi zbudowany w XVII w. kościół Gospa od Karmela i pałac gotycki. Niedaleko miasteczka znajduje się słynna plaża Zlatni rat, uznawana za najpiękniejszą na Adriatyku i stanowiąca raj dla miłośników windsurfingu i sportów wodnych. Ta wydłużona część lądu w formie piaszczystego cypla wbija się w morze na 634 metry. Na wyspie Brač panują bardzo dobre warunki do wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych. Tutejsze atrakcje przyrodnicze i ciekawe zabytki dodatkowo czynią wyspę interesującym celem urlopowym.

miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
średnia temperatura powietrza w °C - - - 15 25 28 28 28 24 19 - -
średnia temperatura wody w °C - - - 10 17 20 23 24 23 18 - -
Szybki kontakt